Bitcoin Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Bitcoin Grafik

Bitcoin alım satım serüvenine 2017 yılında başlayanlardan birisiyim. Bugüne kadar 100’lerce video izledim ve 1000’lerce makale okudum diyebilirim. Bitcoin grafik okuma ve grafik paylaşımı ile ilgili bir çok fenomenden ve traderlardan tavsiye aldım. Ancak bahsedilen grafikler okuma yöntemleri arasından %100 doğru çalışanı görmedim. En son Binance üzerinden kendi bulduğum strateji ile %1000 kar etmeyi başardım. Tabi bunu nasıl yaptığımı aşağıdaki linkte yer alan yazıdan öğrenebilirsiniz. Bu yazıda en basit şekilde Bitcoin grafiklerini nasıl okuyabileceğinizi anlatacağım.

Bitcoin Grafik Okuma 

Bitcoin Grafik
Bitcoin Grafik

Bir çok yatırımcı grafikler için tradingview sitesini kullanır. Bu site en çok döviz ve emtia yatırımı yapanlara hizmet etmektedir. Döviz ve emtiaların günlük artış ve azalışları ortalama % 2-% 3 aralığında olduğundan aşağı yukarı doğru sonuçlar verebilmektedir. Ancak durum Bitcoin ve diğer kripto paralar olduğunda doğru sonuçlardan uzak olduğunu söyleyebilirim.

Grafikler tamamen kullanıcıların işlemlerine göre göstergelere sahiptir. Örneğin; yapılan işlem ortalaması, aylık ortalama, piyasa korkuları gibi durumlara göre trend çizgilerini gösterir. Yani fiyatların yükselmesini veya düşmesini sağlayan sebeplerden tamamen bağımsızdır.

Size bunu basit bir örnek ile açıklamak istiyorum. Dünyanın en büyük yatırımcısı olan Warren Buffet zamanında Coca Cola hisselerini satın alarak büyük servet kazanmıştır. Warren Buffet Coca Cola hisselerini satın aldığında grafik okumak yerine, şirket bilançolarını, vizyonunu ve misyonunu inceleyerek karar vermiştir. Eğer satın almadan önce grafiklere bakmak isteseydi onu olumlu bir tablo bekliyor olmazdı.

Bitcoin ve diğer kripto paralarda da işler böyle yürüyor. Kripto paraların düşüş veya yükselişini tamamen onunla ilgili çıkan haberler belirliyor. Örneğin; 3 Mart 2019 yılında Bitcoin fiyatı 3100 dolardı. Bütün grafikler Bitcoin’in düşeceği yönünde sinyal veriyordu. Ancak işler grafiklerin tahmin ettiği gibi gitmedi. Facebook Libra isimli kripto para çalışmalarına başladığını duyurdu. Bunun ardından Bitcoin’e yapılan yatırımlarda büyük bir artış yaşandı.

Özetle size bahsetmek istediğim Bitcoin grafik okuma ile yatırım yapılabilecek bir varlık değildir. Yüksek kırılganlık nedeniyle tamamen etrafında dolaşan haberler ile artış veya düşüş yaşar.

Okuyunuz: Kripto paralar ile henüz para kazanamadıysanız daha farklı kazanç yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bunun için Para Kazanma Fikirleri üzerinden bir çok fikre ulaşabilirsiniz.

 

Bitcoin Alım ve Satım Grafiği

Bitcoin grafiklerini okumak istiyorsanız size basit bir taktik verebilirim. Piyasa da FOMO akımına kapılan bir grup vardır. Bu grup Bitcoin yükseldiğinde de düştüğünde de para kaybeder. Nedeni ise panik ile hareket etmeleridir. Şimdi aşağıda size verdiğim resmi inceleyin.

Fomo : Bitcoin yükseldiğinde bende kazanmalıyım korkusu ile Bitcoin satın alan ya da düştüğünde batacağım korkusuyla hemen satış yapanlardır.

 

Bitcoin Grafik Okuma
Bitcoin Grafik Okuma

 

Resimde görülen noktalar Bitcoin’in düşüş ve yükselişlerini göstermektedir. Eğer kayıpsız bir şekilde yatırım yapmak istiyorsanız Bitcoin’i düşerken satın alıp, yükselirken satmalısınız .Yeşiller alım noktası, kırmızılar ise satış noktasıdır.

Bir şey hiç bir zaman sürekli yükselmez veya sürekli düşmez. Bitcoin yükseldiği zaman satıp kar toplamak isteyenler çıkacaktır.Bu kişiler satış yaptığı için grafik aşağı yönlü hareket eder. Düştüğü zaman ise fırsatçılar denen grup ideal alım fırsatını görerek grafiği yükseltirler.Sizin de kar toplayıcı veya fırsatçı olmanız gerekir. Kazanmanın tek yolu budur.

Grafiklerle ilgili yazdıklarımı bütün indikatörler ile test ettikten sonra yazdıklarıma hak vereceksiniz. Grafikler gerçek tabloyu görmenizi engeller. Büyük oyuncular tarafından istenildiği gibi manipüle edilebilirler.

 

Binance Grafik Okuma

Binance üzerinde işlem yapanlar grafikleri oldukça fazla kullanırlar. Kaldıraçlı işlemlerde yüksek risk oranı yani kaldıraç oranı kullananlar kısa vadeli al sat yapar. Yani Bitcoin’de ki değişim 50 dolarlık bile olsa kaldıraç oranı ile %20 – %50 dahi kazanabilirler. Bu nedenle kısa vadeli ve yüksek kaldıraçlı işlemlerde bitcoin grafik okuma, uzun vadeli yatırıma göre daha mantıklı olabilir. Ancak yine de anlık düşüş veya yükselişler ön görülemez.

Binance’e girip grafikleri incelediğinizde yaşanan sert düşüş veya yükselişleri görebilirsiniz. Bu düşüş ve yükselişler paranızın bir anda buhar olmasına neden olacaktır. Grafikten ziyade mantıklı bir strateji ile hareket etmeniz para kazanmanızı sağlar.

Bugüne kadar Bitcoin alım satımı ile genellikle zarar etmiştim. Ancak Binance’de denediğim farklı strateji ile kazanmaya başladım. 3 Ayda %1000 kar ettim. Daha yüksek risk alıp 2 hafta içerisinde bu kazancı elde etmem de mümkündü. Ancak risk almayı denemedim. Yukarıda hangi stratejilerim olduğu ile ilgili link bıraktım. İnceleyerek sizde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bitcoin Grafik okuma başlıklı makalenin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz. Bu yazılanlar tavsiye değil, tamamen kişisel görüştür. En nihai karar her zaman size aittir.

Scroll to Top