Bıldırcın Yetiştiriciliği | Yumurta Üretimi ve Maliyeti 2022

Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın hem eti, hem de yumurtası büyük talep gören ve birçok faydalı mineraller, protein ve vitaminler barındıran bir canlıdır. Bu nedenle bıldırcın eti ve yumurtası her zaman büyük talep görmektedir. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bıldırcın yetiştiriciliği oldukça yaygın bir tarımsal faaliyettir. Özellikle son yıllarda yüksek kazanç getirmesi nedeniyle de girişimcilerin sıklıkla tercih ettiği bir alan haline gelmiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı içeriğimizde bıldırcın üretimi, bıldırcın yumurta satışı ve bu gibi hususlar merak konusu olmuştur.

Bıldırcın Yetiştiriciliği
Bıldırcın Yetiştiriciliği

 Bıldırcın yetiştiriciliği birçok önemli aşamalar barındırır. Bunların başında bıldırcın tesislerinin kurulumu gelir. Tesis kurulumunda mutlaka gerekli koşullar sağlanmalı ve mümkünse tecrübeli birinden destek alınmalıdır. Aynı zamanda bıldırcınların beslenmesi, bakımı, hastalıklara karşı korunması da önemli üretim süreci boyunca dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Bu nedenle önceden bütçe planlaması yapmakta fayda vardır. Böylece olası zararların da karşısı alınmış olur.

Bıldırcın yetiştiriciliği her ne kadar zorlu ve yüksek maliyetli bir tarımsal faaliyet olmasa da bu alanda kar etmek için özen ve dikkat gerekir. Bıldırcınlar hızlı büyüyen ve ortalama 8 – 10 hafta içerisinde olgunluğa ulaşan kanatlı hayvanlardır. Ancak bu alanda faaliyet göstermeden önce bıldırcın üretiminin hangi sebeple yapıldığı belirlenmelidir. Bıldırcının hem etinden, hem de yumurtasından faydalanmak mümkündür. Bu nedenle yetiştirilme amacını doğru belirlemek gerekir. Bu sayede çiftlik kurulumu da doğru bir şekilde yapılır ve yüksek kazanç elde edilir.

Bıldırcın yetiştiriciliği beklentilerinizi karşılamıyorsa, En Karlı Hayvancılık Fikirleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın Yetiştiriciliği 2
Bıldırcın Yetiştiriciliği 2

Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak isteyenler öncelikle üretim için doğru bir alan seçmelidirler. Söz konusu bu alanın elektrik, su ve yol gibi olanaklara yakın konumda bulunması gerekir. Aynı zamanda bıldırcın işletmesinin sakin bir alana kurulması, civarda yaşayan insanların sinek ve koku gibi etkenlerden rahatsız olmamasını sağlar. Buna ek olarak bıldırcın satışı için Pazar imkanları da göz önünde bulundurulmalı ve bu alanlara yakın yerde işletme kurulmalıdır.

Bıldırcın yetiştiriciliğinde yavruların büyümesi, damızlıkların beslenmesi ve diğer prosedürler için kümes veya kümeslere ihtiyaç vardır. Aynı zamanda yavruların büyümesi için kuluçka bölümü gereklidir. Kuluçkalar, yavruların üretim amacına göre ayrı veya aynı binalarda bulunabilir. Kümeslerin kurulumu, genellikle iklimi sıcak olan bölgelerde Doğu – Batı doğrultusunda kurulmalıdır. Buna ek olarak 1.5m uzunluğa sahip saçaklar tercih edilmelidir. Daha soğuk bölgelerde ise Kuzey – Güney doğrultusunda kurulan kümesler idealdir. Bu sayede kümes daha kolay ısınır.

Bıldırcın yetiştiriciliği için kümeslere ek olarak kafes sistemi de söz konusudur. Bu bağlamda ortalama bir bıldırcın kafesinin taban ölçüsü 15 x 15 veya 15 x 25 cm olmalıdır. Yükseklik ise ortalama 15 x 15 cm şeklinde tercih edilmelidir. Bu boyutlara sahip bir kafeste 2 – 4 bıldırcın yaşayabilir. Ancak daha küçük ölçülere sahip bir kafese bir erkek ve bir dişi konması gerekir. Büyük ölçüye sahip olanlara ise 2 erkek ve 3 dişi konmalıdır.

Apartman şeklinde kafes sistemlerinde ise her kat altında gübre birikmesi görülür. Gübre birikmeleri için kafes altlarında düz bir yüzey yer almalıdır. Bu sayede gübreler kolayca temizlenir. Gübrelerin sık sık temizlenmesi bıldırcın yetiştiriciliği yapanların daha başarılı bir sonuç elde etmesine neden olacaktır. Çünkü bıldırcın üretimi ancak hijyenik bir ortamda karlı bir sektör haline gelebilir. Kafes tipi fark etmekzsizin tüm tabanlarda ızgara delik boyutu 1 x 15 cm olmalıdır.

Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak için kafes boyutları doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Kafesin arka ve yan kısımların boyutu 2. 5 x 4 şeklinde olmalıdır. Ayrıca kafes tabanı yumurtalık kısmıyla %15 derece bir açı oluşturmalıdır. Böylece yumurtaların yuvarlanması daha kolay olur. Ayrıca bıldırcınların kafeste grup şeklinde barındırılması gerekir. Bir grup içerisindeki bıldırcın sayısı 50’nin üstünde olmamalıdır. Kısacası, 25 adet bıldırcın için 60 x 60 x 30 cm boyutlarında, 50 adet bıldırcın için ise 60 x 120 x 30 cm boyutlarında kafes tercih edilmelidir.

Bıldırcınlar hızlı büyüdükleri için kaliteli bir şekilde beslenmelidirler. Bu nedenle bıldırcın yemlerinin %25 oranında protein bulundurması gerekir. Beslenme düzeni haftada 3 kere olmalıdır. İlk 3 haftada hindi civciv yemi kullanılabilir. Buna ek olarak bıldırcın yetiştiriciliği yapanlar mutlaka altlık konusunda hassas davranmalıdır. Kafes yetiştiriciliği yapanlar altlık olarak gazete kullanabilirler. Yer yetiştiriciliğinde ise mutlaka marangoz talaşları kullanılmalıdır.

 

Bıldırcın Üretimi

Bıldırcın Üretimi
Bıldırcın Üretimi

Bıldırcın üretimi kuluçka makinelerinde yapılır. Bıldırcınlar kısa sürede büyüyen canlılardır. Bu nedenle cinsel olgunlaşma süreçleri de hızlıdır. Dişi bıldırcınlar ortalama 42 gün sonunda yumurtlamaya başlarlar. Erkek bıldırcınlar ise sperma üretimini 36 gün sonunda gerçekleştirirler. Her erkek bıldırcına 2 – 3 dişi bıldırcın verilmelidir. Bu bağlamda, bıldırcın yetiştiriciliği yapmak isteyenler öncelikle damızlık bıldırcın ile bu işe başlayabilirler. Bu bıldırcın 2 – 3 haftalık olmalıdır.

Bıldırcınların yumurtlama dönemi 35 – 50. Günden başlar. 60. Günde ise bıldırcın üretimi en yüksek düzeye gelir. Doğal aydınlatma koşulları altında Mart – Eylül ayları arasında ortalama 70 – 100 yumurta üretirler. Ardından bir buçuk aylık bir dönemde tüy değişimi gerçekleşir. Normal yetiştirime koşulları altında bıldırcınlar yılda ortalama 200 – 300 yumurta verirler. İdeal aydınlatma süresi ortalama 16 saattir. Kuluçka yumurtaların tutulduğu ortamın sıcaklığı ortalama 17 derece olmalıdır. Ortamın nem oranı ise yine ortalama %80 olarak ayarlanmalıdır. Yumurtaların raflarda sivri uçları aşağıya gelecek şekilde tutulması gerekir.

Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bilmesi gereken başlıca husus, kuluçka makinelerinde sıcaklık, nem, çevirme ve havalandırma koşullarıdır. Söz konusu bu koşulları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Kuluçka süresi bıldırcınlarda 18 gün şeklindedir.
  • Kuluçkada sıcaklık 37,5 derece olmalıdır. Ancak son iki gün için sıcaklığı 10 dereceye düşürmek mümkündür.
  • Havalandırma için kuluçka makinelerinin üzerinde havalandırma deliği veya pencere bulunmalıdır. Makine içine vantilatör yerleştirerek içerideki pis havayı çıkartmak mümkündür. Kuluçka döneminin ilk 14 gününde yumurtaların gün içerisinde 3 – 4 defa çevrilmesi gerekir. Otomatik çevrilmede bu işlem saat başı yapılmalıdır. Kuluçka döneminin son 2 gününde ise yumurtalar çıkış birimine tutulmalıdırlar.

 

Bıldırcın Yumurtası Satışı

Bıldırcın Yumurtası Satışı
Bıldırcın Yumurtası Satışı

Bıldırcın yumurta satışı bıldırcın yetiştiriciliğinin en önemli aşamasıdır. Yumurta satışının başarılı bir şekilde olması, bıldırcın işletmesinin kurulduğu alana bağlıdır. Pazar koşulları dikkate alınarak alan seçimi yapılmalıdır. Aynı zamanda bıldırcın yetiştirmek isteyenler mutlaka kuluçka kapasitesi ile damızlık sürü büyüklüğünü dikkate almalı ve haftalık yumurta veriminden elde edilebilecek karı buna göre hesaplamalıdır. Eğer haftada 1000 adet bıldırcın yumurtasının satışı planlanmış ise bu miktarın %10’nu çıkartılmalı ve böylece yetiştirilme süreci boyunca ölebilecek bıldırcın yavruları da dikkate alınmalıdır.

 

Bıldırcın Yetiştiriciliği Maliyeti

BIldırcın Yetiştiriciliği Maliyeti
Bıldırcın Yetiştiriciliği Maliyeti

Bıldırcın yetiştiriciliği konusunun en merak edilenlerinden biri de bıldırcın üretiminin maliyetidir. Bıldırcın yetiştiriciliği maliyeti, beslenecek bıldırcın sayısına ve beslenme amacına göre değişkenlik gösterir. Harcanan masraflar için net bir rakam vermek mümkün olmasa da ticari amaçlarla kurulan bıldırcın çiftlikleri için ayrılan bütçe o kadar da fazla değildir. Yıllık 500 adet bıldırcın ve 250 adet yumurta verimli bir çiftlik için ortalama 40 – 50 bin TL gibi bir maliyet söz konusudur. Ancak arazi büyüklüğü ve bıldırcın sayının artması ile bu rakam değişiklik gösterebilir.

 

Bıldırcın Yumurta Verimi

Bıldırcın Yumurta Verimi
Bıldırcın Yumurta Verimi

Bıldırcın yumurta verimi yıllık ortalama 250 – 300 adet olan bir canlıdır. Ancak bıldırcın yumurta sayısı, bıldırcının yetiştirilme koşullarına göre değişiklik gösterir. Hijyenik bir ortamda, belirli kurallar çerçevesinde yapılan bıldırcın yetiştiriciliği sonucu yüksek verim elde edilir. Bıldırcın yumurta verimi, yetiştirilen bıldırcın türüne göre de değişir. Japon bıldırcınlar daha çok yumurta verirler. İlk verim yılında verdikleri yumurta sayısı 300 civarıdır.

Bıldırcın yumurtalarının ağırlığı ortalama 10 – 13 gramdır. Yumurta ağırlığı kabuk kalitesine ve çift sarılık durumuna göre değişir. Yumurtaların uzunluğu ise 30 mm, genişliği 25 mm şeklindedir. Bıldırcın yumurtasında bulunan demir, B1, B2 vitaminleri ve fosfor miktarı ise tavuk yumurtasından daha yüksektir. Kabuk ağırlığı ilk yumurtlama döneminden yumurtadan itibaren azalmaya başlar. Bu nedenle yumurtaların taşınması sırasında dikkatli olunmalıdır.

 

Bıldırcın Üretimi ve Pazarı

Bıldırcın Üretimi ve Pazarı
Bıldırcın Üretimi ve Pazarı

Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak için öncelikle bıldırcının hangi amaçla üretildiği belirlenmelidir. Bıldırcın hem etine hem de yumurtasına göre üretilebilir. Üretim amacına bağlı olarak bıldırcın kümesleri kurulmalı ve diğer koşullar sağlanmalıdır. Bıldırcın uzun yıllardan bu yana kazanç getiren bir sektör olarak görülür. Bu nedenle bıldırcın pazarı da oldukça büyük talep gören bir işleyişe sahiptir. Bıldırcın yumurtasının ve etinin diğer kanatlı hayvanlara nazaran daha faydalı olması nedeniyle bu sektöre her zaman ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bıldırcın üretimi yapmak isteyenler gereken koşulları uymaları halinde karlı bir yetiştiricilik gerçekleştirirler.

Not: Bıldırcın yetiştiriciliği karlı hale getirmek için mutlaka kurumsal müşteriler bulmayı hedeflemelisiniz. Bireysel müşterilerde kar marjınız düşük olsa da, kurumsal müşteriler sizlere düzenli gelir elde etme fırsatı sunacaktır. Özellikle ünlü restoranlar ya da oteller için bıldırcın eti satışı ya da yumurta satışı yapabilirsiniz.

kaynak: https://www.roysfarm.com/quail-farming/

Scroll to Top