Bijuteri Dükkanı Açmak | Bijuteri Açma Maliyeti ve Kazancı

Bijuteri Dükkanı Açmak

Bijuteri sektörü kar marjı en yüksek olan dükkan açma fikirleri arasında yer alır.Sizde bu sektördeki fırsatı gördüyseniz, doğru yazıda olduğunuza emin olabilirsiniz.Bijuteri dükkanı açmak sektöre giriş için en ideal başlangıç.Daha önce bu sektörle ilgili herhangi bir bilginizin olmaması sizi endişelendirmesin.Eğer öğrenme konusunda istekliyseniz, emin olun çok başarılı olup, yüksek karlar elde edeceksiniz.

Bijuteri Dükkanı Açmak
Bijuteri Dükkanı Açmak

Hem Türkiye’de, hem de tüm dünyada bijuteri sektörü her yıl artış yaşamaktadır.Hem ithal hem ihraç eden Türkiye geçtiğimiz yıl 500 milyon doların üzerinde ihracat yapmıştır.Sektörle ilgili bilgi sahibi olmasanız bile size mentörlük yapacak bir çok tedarikçi mevcut.

 

Bijuteri mağazası açmak için 3 seçeneğiniz mevcut;

 • Sıfırdan bijuteri dükkanı açmak
 • Bijuteri dükkanı devir almak
 • Bijuteri alanında bayilik almak

Bu seçeneklerden hepsi mantıklı olabilir.Ancak sektörü bilenler için her zaman sıfırdan bijuteri dükkanı açmak daha mantıklı olacaktır.Devir aldığınız dükkan iş yapsa bile, demode olan stoklar başınıza dert olacaktır.Üstelik kimse iş yapan dükkanı da bedavaya vermeyecektir.

 

Bijuteri bayiliği ise size gerçek kar oranını vermez.Evet bayilik alarak iş yapmak çok daha kolay.Hiç bir şeye karışmazsınız.Dükkan firma tarafından kurulur, siz sadece kasaya oturursunuz.Ancak sıfırdan dükkan açma ile arasında büyük kar farklılıkları olacaktır.(En az %100 – %400 arası).

 

Bijuteri dükkanı açmak isteyenlere yukarıda yazdığım tüm avantaj ve dezavantajı alt başlıklar halinde anlatacağım.Sizler için bizzat toptancılarla iletişime geçip bu makaleyi hazırlamış bulunmaktayım.Kendinize güveniyorsanız ve doğru analiz yapabilirseniz, emin olun bu sektörde çok kazanacaksınız.

 

Not: Bijuteri – Takı mağazası açmak haricinde farklı fikirleri değerlendirmek isterseniz, En Karlı 100 Dükkan Açma Fikri başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Bijuteri Dükkanı Açmak

Bujuteri Dükkanı Açmak 1
Bujuteri Dükkanı Açmak 1

Bu yazıyı sıfırdan bijuteri dükkanı açacağınızı varsayarak hazırlıyorum.Devir alacaksanız ya da bayilik yöntemini değerlendirecekseniz alt kısımda sizlere detaylı bilgi verdim.Sıfırdan bijuteri dükkanı açtığınızda kar marjınız minimum %100 ile %1000 arasında değişiklik gösterir.

 

Eğer bu kar oranlarını elde etmek istiyorsanız, biraz öğrenme konusunda hevesli olmalısınız.Evet takı dükkanı açmak için sadece Eminönü’ne gidip toptancılar ile iletişime girmeniz yeterli değil.Bilmediğinizi anladıkları anda size eski demode ürünler satılmaya çalışılacaktır.Ya da sizi yanlış yönlendirme ihtimalleri de var.

 

Bir dönem hatırlarsanız Hürrem stili yüzük ve küpeler oldukça modaydı.Bu ürünler Bağcılar, Esenler ve Esenyurt gibi bölgelerde çok satarken, Beşiktaş ve Şişli gibi bölgelerde çok az sattı.Neden?Çünkü bu bölgelerde TV izleyen sayısı, diğer bölgelerden daha az.Modayı takip etme tarzları dahi farklı insanlar.Bu nedenle bijuteri dükkanı açacağınız lokasyon dahi ürün seçiminde oldukça etkili.

 

Bijuteri dükkanı açıp başarılı olduğunuz taktirde, aylık minimum 15 Bin ile 30 TL arasında gelir sizi bekliyor olacak.Tabi sadece dükkan geliri değil.Bunun yanında instagram üzerinden satış yapma şansınız da olacak.Ancak öncelikli hedefiniz işletmenin perakende satışı olmalı.İşletmeden elde edeceğiniz satış gelirleri ile instagram satış reklamlarını daha kolay fonlayıp, daha kolay yatırım yapabilme fırsatına sahip olmuş olursunuz.

 

Bijuteri Dükkanı açmak için öncelikle ne kadar sermaye ayıracağınızı belirleyin.Ayıracağınız sermaye sizin hareket tarzınızı ve işletme modelini belirleyecektir.Kaç metrekare olması, cadde üzeri mi sokaka arası mı, dizayn, dekor  ve ürün çeşidi gibi bir çok konuda etkili olacaktır.Unutmayın, ne kadar çok sermaye ayırırsanız, başarılı olma şansınız o kadar yüksek olacaktır.Müşteriler genelde çok çeşit bulabileceği işletmeleri ziyaret etmeyi tercih ederler.

 

Bijuteri Dükkanı Nasıl Açılır?

Bujuteri Dükkanı Nasıl Açılır
Bujuteri Dükkanı Nasıl Açılır
 • Öncelikle ayıracağınız sermayeyi belirleyin.Yukarıda ayıracağınız sermayenin başarınızda büyük bir etki sahibi olacağından bahsettim.Bu nedenle maksimum sermaye ile hareket etmeye çalışın.
 • Bijuteri dükkanı açmak için boş dükkan araştırmaya başlayın.Herhangi bir dükkan için hava parası vermeyi denemeyin.Sadece bulacağınız dükkanının cadde üzerinde ya da caddeye 1. dükkan olması konusunda özen gösterin.Ara sokakta ve yaya trafiğinin olmadığı yerlerde, yüksek ihtimalle başarısız olacaksınız.
 • Dükkan bulma aşamasından vergi levhası ve işletme ruhsatı almanız gerekiyor.Hiç bir masraf yapmadan bu işlemi tamamlayın.Perakende satış mağazası olduğunuz için ruhsat almanız kolay olacaktır.
 • İşletme içine raf ve stand almadan önce tabela, vitrin tasarımı ve badana boyayı tamamlayın.İşletme raf ve stand kısmına tedarik aşamasında gireceksiniz.
 • Toptan takı, bijuteri ürünleri almak için ya Eminönü, ya da İstoç’a gitmelisiniz.Tüm firmaların bu toptan merkezlerinde bayilikleri mevcut.Tek tek hepsi ile iletişime geçip, tedarik konusunda teklifler alın.Size neredeyse tüm işletmeler yardımcı olacaktır.Raf ve stand konusunda da yönlendirme yapacaklardır.Siz öncelikle  aklınıza yatan ikna olduğunuz bijuteri malzemeleri alın.
 • Tüm takı tasarım malzemelerini lüks bir şekilde işletmenize yerleştirdikten sonra açılışı yapabilirsiniz.Bundan sonrası sizin pazarlama faaliyetlerinize bağlı.Müşteri çekmek için mutlaka uygun fiyatlar sunun.

 

Bijuteri Açma Maliyeti

Bujuteri Açma Maliyeti
Bujuteri Açma Maliyeti

Kokoş, Takıştır, YHN moda, Küppeli gibi bijuteri alanında bayilik veren firmaların minimum açılış maliyeti 75 Bin TL ‘den başlıyor.Sıfırdan bijuteri dükkanı açmak için bu maliyet biraz düşecektir.O da 50 Bin TL diyebiliriz.Ancak maliyeti 300 Bin TL’ye çıkarmanız dahi mümkün.

 

İşletme ruhsatı, vergi levhası, yazarkasa pos, evrak masrafları, dükkan kirası ve depozitosu, demirbaş, stant ve tabela gibi ilk başlangıç masraflarınız en az 30 Bin TL tutacaktır.Bunun yanında da mutlaka hesaplamadığınız giderlerde oluşabilir.Küçük bir dükkan için 50 Bin TL yeterli diyebiliriz.Ancak metrekare büyüdükçe bu masraf artacaktır.

 

Takı tasarım ürünleri gözünüze küçük gelebilir.Ancak hepsi büyük bir maliyet.imitasyon takılar, boncuk takılar hatta bileklikler bile uygun fiyatlı ürünler gibi gözükebilir size.Ancak hepsi büyük bir maliyet kalemi oluşturuyor.Basit bir deri marka bileklik toptan 40 TL’Ye geliyor.Bu tarz lüks takı ürünlerini satmanız gerekir.

 

Not: Farklı fikirler edinmek için 100 Adet Yeni İş Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Bijuteri Dükkanı Aylık Kazancı ve Kar Marjı

Bukuteri Dükkanı Aylık Kazancı
Bukuteri Dükkanı Aylık Kazancı

Bijuteri mağazasının para kazanıyorum diyebilmesi için günlük en az 1000 TL ciro yapması gerekir.Tabi kiranın makul maksimum 4-5 Bin TL olması şartı ile.Yazıda yer yer kar marjının %100 ile % 1000 arasında olduğundan bahsettik.

 

Aylık 30 Bin TL ciro yapan bir dükkanın karı en düşük 15 Bin TL olacaktır.Bunun üstüne dahi çıkması mümkün.bu rakamdan işletme masraflarınızı ve verginizi çıktığınız zaman net karınızı öğrenmiş olursunuz.Bijuteri dükkanı açıp para kazanıyorum demek için en az bu rakamlarda iş yapmanız gerekiyor.

 

Bijuteri Mağazası Malzemeleri

Bijuteri Dükkanı Malzemeleri
Bijuteri Dükkanı Malzemeleri

Bijuteri dükkanı malzemeleri için toptancılar size her konuda yardımcı olacaktır.Tabi siz işinizi sadece toptancılara bırakmayın.Bahsettiğim gibi İstoç ve Eminönü’nde yer alan toptancıları elinizde bir kağıt ve kalemle gezin.Tek tek ürünleri not edin.Gerekiyorsa izin alarak fotoğraf çekin.Aklınıza yatan tutacağına inandığınız ürünleri belirleyin.

 

Gümüş takılar, küpe, kolye, imitasyon ürünler, bilezik, kolye uçları, halhal, inci kolye modelleri, erkek kolye ve takı ürünleri gibi onlarca ürün sayılabilir.Aslında ürün ismi kısıtlı olsa da modeller nedeniyle binlerce çeşit ürün alabilirsiniz.

 

Ne kadar farklı modele sahip olursanız, iş yapma potansiyeliniz artacaktır.Takı sektöründe ağızdan ağıza pazarlama ile iş yapılır.A müşterisi 10 kişi çeker, 10 kişi 100 kişi ve bu şekilde müşteri sayısı artar.Bunu başarmak için ürün modellerinde farklılığı yakalayın.Mümkün olduğunca kaliteli ürünler satmaya özen gösterin.

 

Bijuteri Dükkanı Bayilik Veren Firmalar

 • Kokoş Accessories
 • Küppeli Plus Bayiliği – Tıklayınız
 • YHN Moda
 • Takıştır Bijuteri – Tıklayınız
 • Şımarık Aksesuar Bayilik
 • Mochka Bijuteri Bayiliği
 • Nobby Gold Bayilik

 

Bijuteri Açacak Olanlara Tavsiyeler

Bijuteri Dükkanı Açacak Olanlara Tavsiyeler
Bijuteri Dükkanı Açacak Olanlara Tavsiyeler

Sizelere sıfırdan bijuteri dükkanı açma konusunda detaylı bilgiler verdim.Ancak devir almak ya da bayilik almak mantıklı seçenek olabilir.Bu seçenekelerin hepsi var olan mevcut duruma göre değişiklik gösterir.

 

Örneğin; Avm’de dükkan açacak kadar sermayeniz var ise, bayilik almanız en mantıklı seçenek.Ya da işletmecisi bu işten sıkılmış çok güzel kar eden bir bijuteri dükkanı var ise direkt devir alınabilir.Her şey sizin karşılaştığınız duruma göre değişiklik gösterecektir.

 

Başarı hırsınız, çalışkanlığınız ve gözlem yeteneğiniz her koşulda sizlerin başarılı olmasını sağlar.Hedefiniz sadece para kazanma değil, büyümek olsun.

 

Bijuteri dükkanı açmak ” başlıklı yazının  sonuna geldik.Beğendiyseniz yorum yaparak destek olabilirsiniz.

Scroll to Top