Belçika’ya Nasıl Gidilir | Belçika Vatandaşlık Şartları?

Belçika'ya nasıl gidilir

Belçika vatandaşlık şartları ve Belçika’ya nasıl gidilir soruları Belçika’ya gitmek isteyenleri yakından ilgilendiriyor. En gözde Avrupa ülkeleri arasında yer alan Belçika, her yıl sayısız turisti ağırlıyor. Hem gelişmişlik seviyesi hem tarihi ve turistik zenginlikleri ile herkesin ilgisini çeken Belçika’ya Schengen vizesi alarak gitmek mümkün olabiliyor. Eğer Türkiye’den yurtdışına çıkış için gerekli bir pasaportunuz varsa, Schengen vizesine sahip olarak Belçika’yı ziyaret edebilirsiniz.

Belçika'ya nasıl gidilir
Belçika’ya nasıl gidilir

Turist olarak gidilebilecek en güzel ülkelerden birisi Belçika’dır. Bunun yanı sıra öğrenci, aile ziyareti, çalışma ve göç gibi birçok farklı nedenlerden dolayı da ülkeye sayısız giriş olur. Belçika’nın resmi adı Belçika Krallığı’dır. Batı Avrupa’da yer alan ülke, Avrupa Birliğine üyedir ve uluslararası birçok organizasyonlarda merkez konumuna sahiptir.

Belçika’ya Nasıl Gidilir

Belçika Schengen ülkeleri arasında yer alır. Bu nedenle bu ülkeye girişlerde Schengen vizesine sahip olunması gerekir. Ülkeye gidiş amacınıza uygun vize başvurusunda bulunabilir ve başvurunuzun onaylanması ile Belçika’ya seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Schengen vizesi, diğer vizelerden farklıdır. Schengen vizesine başvuru esnasında vatandaşlardan daha detaylı bilgi ve belgeler istenir. Belçika Konsolosluğu ya da resmi acenteler aracılığı ile Schengen vize başvurusunda bulunabilir ve seyahatiniz için ilk adımı atabilirsiniz.

Belçika’ya Giriş Vize Türleri

Belçika vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların öncelikle seyahat sürelerini planlamaları gerekir. Belçika vizesi başvurusunda dikkate alınan en temel konu seyahatin süresidir. Kısa Süreli Kalış Vizesi ve Uzun Süreli Kalış Vizesi seçenekleri arasından tercih yapabilir, seyahatinizin nedenine uygun evrakları hazırlayarak vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Belçika vize türleri şu şekildedir;

Kısa Süreli Belçika Vizeleri

 • Belçika Ticari Vizesi: İş toplantısına katılmak ya da sözleşme imzalamak amacı ile alınacak vize türüdür. Ticari vize ile bu durumların dışında herhangi bir faaliyet göstermek mümkün değildir.
 • Belçika Turistik Vizesi: Turistik bir gezi ya da seyahat amacı ile ülkeye girişi sağlayan vize türüdür.
 • Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi: Belçika’da herhangi bir akraba ya da arkadaşın bulunması durumunda, bu kişilere yapılacak olan seyahat için alınması gereken vizedir.
 • Belçika Kültür Etkinlikleri Vizesi: Belçika’da düzenlenen herhangi bir spor ya da kültürel faaliyetlere katılmak için alınacak olan vize türüdür.
 • Belçika Şoför Vizesi: Türkiye ve Belçika arası tır şoförlüğü yapan kişilerin, ülke girişi için ihtiyaçları olan vize türüdür.
 • Belçika Evlilik Vizesi: Belçika’da evlilik yapmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.
 • Belçika Birlikte Yaşam Vizesi: Belçika’da bir ilişkisi olduğunu kanıtlayan kişilerin birlikte kalmak istediklerine dair almaları gereken vize türüdür.

Uzun Süreli Belçika Vizeleri

 • Belçika Aile Birleşimi Vizesi: Belçika vatandaşı ile evli olan ya da 18 yaş altında çocukları ile Belçika’da ikamet etmek isteyenlerin alması gereken vizedir.
 • Belçika Çalışma Vizesi: Belçika’da çalışmak isteyenlerin sahip olmaları gereken vize türüdür.
 • Belçika Öğrenci Vizesi: Belçika’da özel veya devlet okullarında eğitim görecek olan öğrencilerin sahip olmaları gereken vize türüdür.
 • Belçika Single Permit: Belçika’da bulunan bir ailenin ferdi olunması durumunda 90 günden daha uzun süre kalınması gerekirse vatandaşların bu vizeye sahip olması gerekir.
 • Au Pair: Belçika’da ikamet eden bir ailenin yanına yardımcı ya da hizmetli olarak gitmeyi düşünen kişilerin almaları gereken vize türüdür.

Belki seyahati öncesinde seyahat amacına uygun vizeye başvuru yapılırsa, süreç daha hızlı ve kolay ilerler. İlgili vizenin evraklarını hazırladıktan sonra başvurunuzu resmi adımlar ile ilerletmeniz mümkün olur.

Belçika Vize Başvuru Evrakları

Belçika vatandaşlık şartları nelerdir ve Belçika’ya nasıl gidilir konusunda bilinmesi gereken en önemli konu v ize başvuru aşamasında gerekli olan evraklardır. Belçika vizesi çıkartmak için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaport
 • İngilizce- Almanca ya da Fransızca olarak doldurulmuş olan vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı
 • Uçak ve konaklama bilgilerini gösterir seyahat belgeleri
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Dil tercih formu
 • 000 Euro teminatlı seyahat sigortası
 • 3 aylık banka hesap dokumanı
 • Nüfus Müdürlüğü onaylı Aile Dökümü
 • Çalışan kişiler için son 3 ayı gösterir maaş bordrosu ve hizmet dökümü
 • Emekliler için düzenli gelir olduğunu gösterir belge
 • Evliler için eşin iş ve gelir durumunu gösterir belge
 • Bekarlar için herhangi bir düzenli gelir olduğunu gösterir belge
 • 18 yaşından küçük bireyler için ebeveynlerden alınacak noter onaylı izin belgesi ya da öğrenci belgesi

Seyahat için gerekli olacak zorunlu belgeler bu şekildedir. Bunların yanında seyahat türüne göre değişecek olan ekstra belgeler de şunlardır;

 • Ticari vize için şirket bilgileri, seyahat amacı, seyahat masraflarını karşılaşama güvencesini ve seyahatin ne zaman sonlanacağını gösterir belge
 • Aile ziyareti vizesi için Belçika’da ikamet eden akraba veya arkadaş tarafından gönderilecek olan davetiye
 • Şoför vizesi için, Türkiye’de çalıştığı firma tarafından düzenlenecek başvuru belgesi, Belçika’daki firma tarafından düzenlenecek davetiye mektubu şirkete ait özel belgeler
 • Evlilik vizesi için ilişkinin niteliğini gösterir kanıtlar, evlilik beyannamesi, her iki tarafın da evlilik yaşının sütünde olduğunu gösterir belge, sağlık raporları, yaşanacak olan yerin ikamet belgesi, konaklama için yeterli imkanlara sahip olunduğunu gösterir belge
 • Aile birleşimi vizesi için idari harç miktarının ödendiğini gösterir belge, sağlık raporu, birlikteliği ispat eden ve geçim imkanlarını gösteren belge
 • Çalışma vizesi için idari harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz, sağlık raporu ve çalışma izni belgeleri
 • Au Puir vizesi için idari harcın ödendiğini gösteren makbuz ve sağlık raporu ile çalışma izni belgeleri

Vize evraklarınızı hazırlayarak resmî kurumlara yapacağınız başvuru sırasında parmak izi uygulamasının olduğunu ve bir mülakattan geçeceğinizi bilmelisiniz. Bu iki aşamayı başarı ile geçtikten sonra vize evraklarınız kabul edilip, vize başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

Belçika Vatandaşlığı Mülakatı

Belçika Konsolosluğu’na bütün belgeleri eksiksiz olarak sunduğunuzda resmi olarak başvuru süreciniz başlar. Evraklar yetkili kişiler tarafından incelemeye alınır. Değerlendirme sürecinin sonunda konsolosluk yetkilileri vize başvurusunda bulunan kişiler ile yüz yüze bir görüşme talep eder. Görüşmenin temel nedeni kişilerin yabancı dil yeterlilik seviyelerini ölçmektir. Dil yeterliliği konusunda istenilen başarı gösterilirse bu durumda bu süreci başarı ile tamamlamak mümkün olur.

Belçika Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Belçika’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlar Belçika Büyükelçiliği ya da Belçika Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunabilir. Bunun için ikamet edilen adresin hangi yetkili kurumun yetki alanına girdiği araştırılmalıdır. İstanbul ve İstanbul’a yakın şehirlerde ikamet edenler başvuru işlemi için İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır. Ankara ve çevresinde ikamet edenler için yetkili kurum ise Ankara’da bulunan Belçika Büyükelçiliği’dir. Bunun dışında Antalya, Adana ve Gaziantep’te Belçika Fahri Konsolosluğu bulunur.  Bu iller ve çevresinde ikamet e den vatandaşlar başvurularını Fahri konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirebilir. Bu şehirlerin dışında ikamet edenler yaşadıkları şehirlerde bulunan resmi vize acenteleri ile iletişime geçerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.

Belçika Vatandaşı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Belçika vatandaşlık şartları hakkında bilgi aldıktan sonra bu ülkede vatandaş olmak için resmi kanallar aracılığı ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Belçika vatandaşlığı için yapılacak başvuruların şahsi olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Direkt olarak Belçika Konsolosluğu’na giderek buradan başvuru adımlarını takip edebilir ve başvuru için ilk adımı atabilirsiniz. Uzak şehirlerde ikamet ediyorsanız, e-mail yolu ile de başvuruda bulunabilirsiniz.

Belçika Vatandaşı Nasıl Olunur?

Belçika, Avrupa ülkeleri arasında yer aldığından, vatandaşlık verme konusunda oldukça titizdir. Bu ülkede vatandaşlık alabilmek için birçok şartı yerine getirmeniz ve birçok kritere uygun olmanız gerekir. Yapılan yeni düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olarak ve prosedürleri izleyerek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sürecinden olumlu sonuç alırsanız vizenizin onaylanmasının ardından Belçika’ya seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Belçika Vatandaşlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vatandaşı olmak için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Bütün evraklar başvuru dosyasına eklendikten sonra Belçika Başkonsolosluğu’na iletilir. Talep edilen evrakların, konsolosluğun verdiği süre içerisinde hazırlanması ve sunulması önemlidir. Randevu gününde eksiksiz bir şekilde bütün belgeleri yetkili birimlere sunan vatandaşların başvuruları değerlendirmeye alınır. Değerlendirmeden olumlu yanıt alırsanız Belçika vizesi almaya hak kazanırsınız.

Belçika Vatandaşlık Şartları Neler?

Belçika’da yaşamak isteyenlerin bu ülkede sunulan her tür haktan yararlanabilmesi için vatandaşlığa sahip olmaları gerekir. Belçika’da yaşayan diğer insanlar ile eşit koşullara sahip olmak isteyenler için Belçika vatandaşlık şartları şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak olan kişilerin mutlaka İngilizce, Fransızca, Almanca ya da Flamanca dillerinden birisine hâkim olması gerekir.
 • Başvuru sahiplerinin Belçika’da sosyal hayata uyumluluk konusunda yeterliliğe sahip olması gerekir.
 • Sosyal uyumluluğu test edilecek kişinin en az 400 saatlik bir mesleki eğitime sahip olması gerekir.
 • En az 5 yıllık tam zamanlı bir çalışma hayatına sahip olunmalıdır.
 • Çocukların vatandaşlık işlemleri için Belçika’da doğmuş olmaları ya da Belçika’da doğup evlat edinilmeleri soylarının Belçikalı insanlara dayanıyor olması gerekir.
 • Belçika’da 10 yıldan daha az süre yaşanmış ise en az 468 gün bu ülkeye ekonomik katılım sağlamış olmak ve en az 18 ay ülkenin sosyal güvenlik katkılarını ödemiş olmak gerekir.

Oturum İzni Alarak Belçika Vatandaşı Olma Şartları

Belçika vatandaşlık şartları konusunda araştırma yaparken, bu ülkenin birden farklı vatandaşlık koşulunun olduğunu bilmeniz gerekir. Birden farklı yollar ile Belçika vatandaşı olabilirsiniz. Oturum izni alarak Belçika vatandaşı olmak için Belçika’da nüfus kaydınızın bulunması ve bu ülkede 5 yıl kesintisiz olarak ikamet ediyor olmanız gerekir. Eğer İngilizce, Fransızca ve Flamanca dillerinden birisine hakimseniz oturum için başvuruda bulunabilir ve Belçika vatandaşı olabilirsiniz. 10 yıldan daha az bir süre Belçika’da ikamet etmişseniz bu durumda sizden 468 gün çalışma belgesi ve 2 yıl sosyal sigorta primlerinizi yatırdığınıza dair belgeler istenir. Yine 3 dilden herhangi birinde yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra oturum için gerekli başvuruları yapabilirsiniz. Oturum başvurunuzdan olumlu yanıt almanız durumunda Belçika vatandaşlığı için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Evlilik Yolu ile Belçika Vatandaşı Olma

Belçika’da yaşayan bir Belçika vatandaşı ile evlenirseniz, Belçika hükümeti size otomatik olarak 5 ay geçerli oturum izni verir. Bu süre sonunda eğer hala evli olduğunuzu kanıtlarsanız bu durumda 5 yıllık oturum hakkına sahip olursunuz. Bu 5 yıllık süre içerisinde 3 yılı tamamladığınız taktirde Belçika vatandaşlığına geçiş hakkına sahip olursunuz. Bu durumda konsolosluk ile iletişime geçerek sizden hangi belgelerin istediğini öğrenebilirsiniz. Belgeleri eksiksiz olarak konsolosluk yetkililerine sunduktan sonra değerlendirme süreciniz başlar. Bu süreci takip ederek değerlendirmeden olumlu yanıt alırsanız, Belçika vatandaşı olabilirsiniz.

Evlilik Yolu ile Belçika Vatandaşı Olma Başvuru Şartları

Evlilik yolu ile Belçika vatandaşlığı almak için gerekli şartlar şunlardır;

 • En az 5 yıl Belçika’da ikamet etmek
 • En az 3 yıl evli olmak
 • Belçika’da geçerli olan 3 dil (İngilizce, Fransızca, Flamanca) birisine hâkim olmak

Evlilik yolu ile Belçika vatandaşlık şartları konusunda bilmeniz gereken en önemli detay, başvuru sürecinin Federal Kamu Hizmeti kurumu tarafından yürütüldüğüdür. Bu kurumun özel olarak istediği şartlara uygunluk taşıyorsanız, başvuru sürecinden olumlu yanıt alabilirsiniz.

Çocukların Belçika Vatandaşı Başvuru Şartları

Belçika’da yasal olarak sorumluluk yaşı 18’dir. 18 yaşın altındakiler çocuk kapsamına girer. 18 yaşına gelen çocuklarda ise birtakım kriterler değerlendirilerek vatandaşlık verilip verilmeyeceğine karar verilir. Belçika’da evlat edinme, soyun Belçika vatandaşına dayanması veya ebeveynlerin her ikisinin de Belçika vatandaşlığı alması ile çocuklar da Belçika vatandaşı sayılır.

Çocuklar eğer Belçika’da doğarsa ve başka bir ülkeden vatandaşlık almazlarsa bu durumda Belçika vatandaşı sayılır. Eğer başka ülkenin vatandaşlığı söz konusu ise bu durumda çocuğun doğumundan önceki 10 yılın ve çocuk doğduktan sonraki en az 5 yılın Belçika’da yaşanmış olunması durumu aranır.

Belçika’da doğan çocuk eğer başka ülke vatandaşı olan aile tarafından evlat edinilirse, bu durumda yine çocuk Belçika vatandaşı sayılır. Belçikalı olan ancak Belçika’da yaşamayan ailelerin çocukları olması durumunda, çocuk 12. Yaş gününe gelmeden önce başvuru yapıldığı taktirde Belçika vatandaşı olarak kabul görür.

Yatırım Yaparak Belçika Vatandaşı Olma Şartları

Belçika vatandaşlık şartları arasında yatırım seçeneği de bulunur. Buna göre Belçika’da herhangi bir şirket kurmak veya ülkeye yatırımcı olmak, vatandaşların vatandaşlık alması için yeterlidir. Eğer bu ülkede işletme sahibi olarak yaşamak istiyorsanız, yatırımcı vizesi ile Belçika’ya girmeniz ve ardından yatırımlarınızı kanıtlayarak vatandaşlık almanız mümkün olur.

Okuyunuz: Almanya’da İş Kurmak

Belçika Asıllı Olanlar İçin Vatandaşlık Başvuru Şartları

Belçika asıllı olan kişiler için Belçika vatandaşlık şartları değişik koşullar içerir. 1 Ocak 1967 sonrasında doğmuş olan kişiler, 18-28 yaşları arasında eğer Belçika dışında bir ülkede yaşarsa bu durumda Belçika vatandaşlığı hakkını kaybeder. Bu nedenle 28 yaşına gelmeden Belçika vatandaşlığı için gerekli başvuruyu yamaları gerekir.

Belçika Vatandaşlık Başvuru Reddi

Belçika vatandaşlık şartları araştırmasının ardından vatandaşlar evraklarını eksiksiz olarak Belçika Dış İşleri için Federal Kamu Hizmeti adresine gönderir. Posta yolu ile ulaştırılan evraklar değerlendirmeye alınır. Başvuru sonucu vatandaşlara posta veya e-mail yolu ile bildirilir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar Belçika pasaportuna başvuru yapabilir. Başvuru sonucu olumsuz olan vatandaşlar başvuru evraklarını tekrar hazırlayarak yeniden başvuruda bulunabilir.

Belçika vatandaşlık şartları ve başvuru yerleri konusunda tek yetkili kurum Belçika Federal Kamu Hizmeti kurumudur. Eğer başvuru eksik evrak nedeni ile geçersiz sayılmış ise, bu durumda vatandaşlara başvuru için yapılan ödemenin iadesi yapılmaz.

Belçika Vatandaşlık Başvuru İçin Gereken Sosyal Uyumluluk Şartı Nedir?

Belçika vatandaşlık şartları konusunda yapılan araştırmalarda en fazla merak edilen konulardan birisi başvuru esnasında önem kazanan uyumluluk şartıdır.  Belçika vatandaşlık başvurusu yapan herkesin bu uyumluluk şartını yerine getirmesi zorunludur. Mesleki olarak yeterlilik seviyesini kanıtlayan adaylar bu şartı yerine getirmiş sayılır.

400 saat mesleki yeterlilik eğitimi bulunan vatandaşlar uyumluluk açısından yeterli görülür.  Bunun yanında 5 yıl boyunca tam zamanlı olarak bir işte çalışır olmanın kanıtlanması gerekir. Bu iki kriter, vatandaşlık başvurusu sırasında her adayda aranır. Sosyal uyumluluk açısından yetersiz olduğuna karar verilen adayların başvuruları olumsuz olarak sonuçlanır. Uyumluluk için uygun kriterlere sahip olduğunuzda tekrar başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Protokolü takip ederek bütün aşamaları geçtiğiniz taktirde Belçika vatandaşlığına sahip olma hakkını elde edebilirsiniz.

kaynak: http://bruksel.bk.mfa.gov.tr/Mission

Scroll to Top