Bakkal ve Market Açmak | Maliyeti ve Gerekli Belgeler

Market Açmak

Daha önce market açma tecrübesi olan bir işletmeci olarak size bu konuda tüm tecrübelerimi aktaracağım. Bakkal veya market açmak istiyorsanız kısa zamanda kazanç elde etmeye hazır olun. Çevrenizde market, bakkal ya da kuruyemiş dükkanlarının sayısının fazla olması iş yapma potansiyelinin yüksek olmasından kaynaklanır. Gıda perakende satış sektörü sermayenizi en kısa zamanda amorti etmenizi sağlayacaktır.

Market Açmak
Market Açmak

Evet kısa zamanda market açarak sermayenizi hızlı bir şekilde amorti etmeniz mümkün. Çevrenizdeki bir çok market ya da bakkalın bu şekilde para kazandığına emin olabilirsiniz. Ancak işin sadece görünen kısmı para kazanma olayı değil. Bu yazıda size bahsedeceğim hamleleri yaparak normalden daha fazla kazanma şansınız olacak. Bakkal ya da Market Açmak istiyorum diyenlerin öncelikle aşağıdaki soruları kendilerine sormaları gerekiyor.

 • Devir almak mı yoksa sıfırdan market açmak mı?
 • Günde 12 saatten fazla çalışılabilir mi?
 • Aylık gelir hedefiniz ne kadar?
 • Günlük ne kadar ciro yapılırsa kar elde edilir?
 • Gelir arttırmak için rakiplerden farklı ne yapılabilir?
 • İşletme lokasyonu için nelere dikkat edilmeli?
 • İleride karşılaşılması muhtemel sorunlar neler?

 

Yukarıda yer alan soruları kendinize sormaya başlayın. Tabi daha önce market işletmeciliği konusunda tecrübeniz olmadığı için cevaplarken zorlanmanız mümkün. Öncelikle endişe etmeyin. Yazı içerisinde bu tip soruları kolaylıkla yanıtlayabileceğiniz tavsiyelerde bulunacağım. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Market açmak beklentilerinizi karşılamıyorsa 100 Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyip, farklı fikirler edinebilirsiniz.

 

Market Açmak

Market Açmak 2
Market Açmak 2

Market açmak istiyorsanız bu konuda endişelenmenize gerek yok. Doğru bir karar verdiğinize emin olabilirsiniz. Çünkü batma riski en düşük iş sektörüdür. Üstelik kar etme, kazanç elde etme şansınız çok yüksek. Bu dediklerimin aksi olsaydı çevrenizde bu kadar çok market ya da bakkal olmazdı.

Doğru karar verdiğinize emin olduğunuza göre şimdi Market açmak için adım adım yapmanız gerekenlere geçelim.

Çalışma Saati : Market açmak istiyorsanız tek çalışmaya hazır olun. Eğer büyük süpermarket açıp, personel çalıştıracaksanız yine de fazla çalışmaya hazır olun. Market sektörünün tek zor yanı çalışma saatinin yüksek olup, ürün çeşidinin fazla olması. Ürün sayısı fazla olduğu için sayım yaparken zorlanacaksınız. Hem çalışma saati hem de sayım konusunda zorluklara hazır olun.

 

Devir Almak: İki seçeneğiniz var. Ya devir alırsınız ya da sıfırdan market açarsınız. Peki hangisi mantıklı?

Bu sorunun cevabı lokasyona ve çevredeki rakiplerin durumuna göre değişir. Ancak şahsi cevabım genellikle devir almak üzerinedir. Sıfırdan bir dükkan açmak ve müşteri potansiyelini oluşturmak bulunduğunuz konuma göre en az 6 ayınızı alacaktır. Üstelik ilk ay firmalarla iletişim kurmak, dolap getirtmek gibi gereksiz zorluklar yaşayacaksınız.

 

Cirosu oturmuş hazır bir marketi devir almak, ertesi gün para kazanmaya başlamak anlamına gelir. Uğraşmanız gereken sadece devir işlemlerini tamamlamak. Sermayeniz işe başladığınız günden itibaren amorti olmaya başlar. İş tutar mı tutmaz mı diye bir kaygınız da olmaz. Çünkü işletmenin potansiyelini devir alırken öğrenmiş olursunuz. Ancak market devir alırken dikkat gereken bazı durumlar var.

 

 • Mutlaka geniş bir araştırma yapın. Gördüğünüz ilk dükkanı devir almayın.
 • Marketin günlük cirosu, aylık kirasından fazla ise o dükkan kar ediyor demektir. Bu büyük bir avantaj.
 • Kazanan marketi devreden kişiler genelde çalışma saatinin yüksekliğinden bıkmış olan kişiler olur. İçindeki mal fiyatına satılan kar eden bir çok işletme görebilirsiniz. Özellikle bu işletmelere odaklanın.
 • O bölgede satış yapan firmalar ile iletişime geçin. Size işletme hakkında en doğru tavsiyeyi onlar verecektir.
 • İşletme içinde satılan ürünlerin payını hesaplayın. Sigara satışının düşük olmasına özen gösterin.
 • Devir alacağınız işletmenin mal sahibi tarafından devir hakkı veriliyor mu? Bu çok önemli. İleride sizde devir etmek isteyebilirsiniz. Devir hakkının olmaması büyük dezavantaj.

Yukarıdaki maddeleri uygulayarak devir alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Not: Kuruyemişçi tipi market açmak istiyorsanız Kuruyemiş Dükkanı Açmak başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Sıfırdan Market Açmak 

Sıfırdan Market Açmak
Sıfırdan Market Açmak

Eğer market açmayı düşündüğünüz lokasyonda herhangi bir rakip yoksa, sıfırdan dükkan açılabilir. Ancak mutlaka araştırmalarınızı iyi yapmalısınız. Market sektöründe batmazsınız, sadece çok kazanmak varken az kazanırsınız. Eğer işletmeniz 5000 TL’nin altında ciro yapıyorsa, aylık 15 Bin TL kazanmanız hayal olur.

Şimdi sıfırdan market açmanın aşamalarını sizlere anlatayım.

 • Market açacağınız dükkanı araştırmalarınız sonucu kiraladınız ve market açmaya hazırsınız.
 • Kiralama işlemi sonrası bir muhasebeci ile anlaşıp, vergi dairesinden işletme açılışı yaptırın.
 • Raf ve banko için bir marangoz ile anlaşın. Dükkan ürün yerleştirilmeye hazır hale gelsin.
 • İçecek ve sigara firmalarına başvurun. Onlardan dolap ve stant talep edin.3 gün ile 15 gün arasında işletmenize demirbaşlar gelecektir. Ancak isteğinize bağlı olarak kendi dolabınızı ve standınızı kendiniz yaptırabilirsiniz. Bu sayede onların istediği gibi dolap dizilimi yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Spot ürün satışı yapan firmalardan ya da ürün satan plasiyerlerden ürün satın almaya başlayın. Raflarınızı tamamen doldurun.
 • Bu aşamaya gelene kadar mutlaka belediyeden ruhsat alma işlemini tamamlamış olun. Her bölgenin belediyesi farklı evrak isteyebilir sizden.
 • İşletme dizaynını hiç değiştirmeyecek gibi yapın. Aksi taktirde ileride değiştirmek zarar etmenize neden olacaktır.

Size saydığım maddeler kolay gelebilir. Emin olun market ya da bakkal açmak bu kadar kolay. İşe başladığınız zaman ilerleyen aşamalarda yapmanız gerekenler karşınıza çıkacaktır. Özgüvenli olun, endişe etmeyin. 

 

Market ve Bakkal Açmak

Market ve Bakkal Açmak
Market ve Bakkal Açmak

Market ve bakkal açmakla ilgili neden ayrı başlık açtığımı sizlere anlatayım. Bakkal sözcüğü oldukça eskide kalmış demode bir kelimedir. Sizde aklınızda canlandırmaya çalışın. Eski, amatör, her ürünün bulunmadığı, pos cihazı dahi olmayan genellikle profesyonellikten uzak bir dükkan çağrıştırır.

Bu çağrışım sadece size değil müşterilere de yansır. Bu nedenle işletmenizi market olarak tanımlayın. Profesyonel olduğunuz, isteyen herkesin alışveriş yapıp istediği ürünü bulabileceğini müşterinize yansıtın.

Not: Farklı iş fikirlerini de değerlendirmek isteyenler için hem fiziki hem de online sektörlerin yer aldığı En Karlı 100 Yeni İş Fikri başlıklı yazıyı  inceleyebilirsiniz.

 

Market Açma Maliyeti

Bakkal ya da market açma maliyeti ortalama olarak 150 Bin TL ile 2 Milyon TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu maliyetleri düşürmeniz mümkün değildir. Ancak harcama üst limitini arttırabilirsiniz. Tabi başlangıç aşamasında tecrübeye sahip değilseniz, aşırı yüksek sermaye ayırmanız tavsiye edilmez.

Eğer marketi devir alacaksanız;  Devir Aldığınız Bedel + Kira ve depozito + 10 Bin TL vergi ve ruhsat gibi maliyetleri ekleyin. Tabi bunun üzerine ek ürün, ek yatırım, ek tabela değişikliği gibi maliyetler de ekleyebilirsiniz. Ancak bir anda kendinizi zorlamanıza gerek yok. Kazandıkça değişiklikler yapmanız sizin için daha mantıklı olacaktır. İşletmenizi tanımış olursunuz. Sadece  ürün alımı konusunda yatırım yapmaktan korkmayın.

 

Market Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikamet belgesi
 • Adli sicil belgesi
 • Sosyal güvenlik kurumu kaydı
 • İtfaiye uygunluk raporu ya da yangın tüpü faturası
 • Oda faaliyet belgesi
 • Tapu ve yapı kullanıma izin belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • İşletmeci kimlik bildirme belgesi
 • 2 adet fotoğraf
 • Vergi Levhası
 • İşyeri Krokisi
 • İmza Sirküleri v
 • Ticaret sicil gazetesi

Market açmak için vergi belgesi, oda kaydı ve belediye ruhsatı almanız gerekiyor. Vergi levhası için muhasebeciniz size yardımcı olacaktır. Ekstra bir şey yapmanız gerekmiyor. Tamamen muhasebeci tarafından yönlendirileceksiniz. Önemli olan kısım ise belediyeden ruhsat almak. Her belediyenin şartı kendisine göre değişir.

Bazı belediyelerde kapalı alan limiti, tuvalet lavabo ve güvenlik kamerası gibi zorunluluklar olabilir. Bu evrakları hazırlamak en fazla 2-3 gününüzü alacaktır.

 

Market Açmak Karlı mı?

Market Açmak Karlı mı
Market Açmak Karlı mı

Makalenin tüm aşamalarında belirttim sizlere. Market açmak hem karlı hem de avantajlı bir iş. Açılış sermayenizi 6 ay içerisinde amorti etmeniz mümkün. Ortalama market ürünlerinin kar marjı % 20’dir. Bazı ürünlerde %50’ye kadar kar edebilirsiniz. Ancak sigara gibi ürünler kar marjınızı aşağıya çeker. Tabi endişelenmeyin. Sigaradan kazandığınız % 5 bile kar etmenizi sağlayacaktır.

Çevrenizde bulunan işletmelerden farklı olarak evlere servis avantajından yararlanın. Tabi motorcu ya da servis elemanı almak ek maliyet. Eğer elde edeceğiniz kazanç, karınızın artmasını sağlayacaksa evlere servis yapmaktan çekinmeyin. Market açmak istiyorum diyenler için servis ekstra gelir kaynağı olacaktır.

Dikkat: Daha önce herhangi bir ticari faaliyette bulunmadıysanız Ticaret Nasıl Yapılır başlıklı yazıyı mutlaka inceleyiniz.

 

A101 ve Şok Market Açmak Mümkün mü?

Bim Market Açma
Bim Market Açma

A101, Şok, Bim gibi market zincirleri merkez şirket tarafından açılmaktadır. Herhangi bir bayilik verilmez. Bu nedenle açmanız mümkün değildir. Sadece bu marketlere ait hisseleri satın alabilirsiniz.

Ancak Seç market bu konuda bayilik vermektedir. Daha önce Ekomini isimli şirkette bir çok bayilik verdi. Size bu konuda tavsiyem market sektöründe bayilikten uzak durun. Kendiniz daha yüksek rakamlar kazanabilecekken düşük rakamlara razı gelmeyin. Bayilik sisteminde ürün merkez firmadan size satılır. İskontolardan merkez firma yararlanır siz değil.

 

Bakkal Dükkanı Açmak İçin KOSGEB Desteği

Sadece bakkal ya da market açmak için özel olarak verilen Kosgeb desteği yok.Hatta son 2 yıldır girişimciler için verilen iş kurma desteği programları durdurulmuş konumda. Sadece genç girişimciler için vergi desteği, esnaf kooperatifinin  verdiği uygun kredi gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için KOSGEB sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Okuyunuz: Şarküteri Dükkanı Açmak

 

Mini Market mi,  Süper Market mi Daha Mantıklı?

Mini market ile süpermarket arasındaki fark hem çalıştırılan personel sayısı hem de işletme büyüklüğüdür.

Mini Market Açmak Mantıklı mı
Mini Market Açmak Mantıklı mı

Ülke ekonomisinde gözle görülür bir daralma mevcut. Büyük işletmeler bu daralmada kendilerini koruyabilmek için personel sayılarını azaltma yoluna gitmektedirler. Çünkü bir personelin en düşük maliyeti 7 BİN TL’dir.

Özetle personel çalıştırmak sizin için ilk başlarda dezavantaj olacaktır. Büyüme yoluna gitmeyecekseniz yani 2. ya da 3. şubeyi açmayacaksanız mini market en mantıklı seçenek. Hem personel maliyetiniz olmaz hem de işletme yönetiminiz daha kolay olur.

Bakkal ve Market Açmak İstiyorum Diyenlere Yol Haritası ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden yazabilirsiniz. En kısa zamanda cevap yazılacaktır.

Scroll to Top