Azerbaycan’da İş Kurmak | Bakü’de Ne İş Yapılır

Azerbeycan'da İş Kurmak

Azerbaycan ülkesine Türkiye’den sıklıkla dengeli bir göç bulunuyor. Azerbaycan’da iş kurmak isteyen yatırımcılar öncelikle yatırım yapacağı alanın hangi şehirde olacağını seçmelidir. Bakü yatırımcıların en fazla yatırım yapmayı tercih ettiği şehirdir. Çünkü şehirde oldukça varlıklı bir insan grubunun yaşadığı bilinmektedir.

Azerbeycan'da İş Kurmak
Azerbaycan’da İş Kurmak

Burada yaşayanların parayla ilgili sorunları olmadığı için her türlü lükse dayalı eşyayı veya ürünü ihtiyacı olmasa bile alıyorlar.  Asla harcama yapmaktan kaçmayan ve bunun üstüne çok düşünmeyen zengin bir topluluk bulunmaktadır. Bu nedenle açmayı düşündüğünüz işletmenin büyüme hızını düşünüyorsanız, Bakü’de iş kurmak doğru olacaktır.

Fakat yatırım yapacağınız tutar eşliğinde Bakü’deki kira fiyatlarının iyi bilinmesi gerekir. Çünkü Azerbaycan ülkesinde kiralar zaten yüksekken, Bakü’de daha yüksek kira bedelleri ödenmektedir. İş hanları ve işletmelerin bulunduğu binalarda genellikle m2 fiyatının 20 ile 40 manat arasında olduğu bilinmektedir. Büyük bir pazarda lüks sayılabilen bir şey satmayı planlıyorsanız, en doğru seçimin Bakü olacağını söyleyebiliriz.

 

Azerbaycan’da İş Kurmak

Diğer ülkelere iş kurmaya gidenlerle Azerbaycan’da iş kurmak düşüncesiyle gidenler arasında prosedür açısından büyük bir fark var. Çünkü ‘’ Kardeş Ülke ‘’ sıfatıyla Türkiye ve Azerbaycan arasında muazzam bir ilişki bulunmaktadır. Bu nedenle Azerbaycan’dan Türkiye’ye iş kurmaya gelenler olduğu gibi Türkiye’den Azerbaycan’a iş kurmaya gidenler bulunmaktadır.

Ticari ilişkilerin ve coğrafya üzerinden iki ülkenin birbirine değer vermesi aynı zamanda yatırımcı alışverişini kolayca yapmalarını sağlamaktadır. Azerbaycan iş kurma düşüncesi olanların yerine getirmesi gereken bazı yasal prosedürler var. Fakat diğer ülkelerde olduğu gibi aşılması zor veya amansız bir mücadele gibi değil. Azerbaycan’da iş kurmak  için aşağıdakilere gereksiniminiz olacaktır.

 • Şirket kurucularına ait kimlik belgesi ve ikametgah adresleri gerekir. Eğer tüzel kişiyse şirket adı ve bulunduğu yer aynı zamanda kayıt numarası belirtilmelidir.
 • Yetkili organa bir dilekçe verilmelidir. Dilekçe şirketi kuran kurucu tarafından veya onun vekaletini alan bir kişi tarafından yapılabilir. Nüfus cüzdanı, ikametgah başta olmak üzere vekilse vekaletname gösterilmelidir.

Türkiye’den Azerbaycan ülkesine gidip gelinmesinde bir problem olmadığı gibi iki ülke arasında göç yapılması arasında da bir problem bulunmuyor. Azerbaycan’da iş kurmak diğer ülkelerde olduğu gibi zor süreçlerde gerçekleşmemektedir. Türkiye’de nasıl bir işletme açılabiliyorsa aynı yöntemlerle Türk vatandaşları orada işletme ve şirket kurabilmektedir.

Bunların yanında klasik limited şirket ve anonim şirketlerde olduğu gerekli tescillenmelerin yapılması gerekir. Bunlar klasik Türkiye’de olan belgelerin tescil edilmesiyle aynıdır. İşletme ve şirket kurulumunda sizden istenecek evraklar ve belgeler şunlardır:

 • Şirket veya işletme kuruluş belgeleri
 • Hissedarı ve kurucu pozisyonun bulunan herkesin kimlik bilgileri
 • Şirketin adı ve adının tescillenmesi

Bunlar ilk başta şirketinizi veya işletmenizi kurmanız için yeterli olacaktır. Fakat sonraki aşamada kurumsal bir yapı sürdürülecekse mobil imza sirküleri, şirketin kurumsal mührü elde edilmelidir. Aynı zamanda ilgili yerden vergi levhası ve şirkete ait bir banka hesabı bulunmalıdır. Bunun yanında ticari kayıt işlemleri için Azerbaycan dilini iyi bilen biriyle yapılması önemlidir.

 

Azerbaycan’da Yapılabilecek İşler

Azerbaycan ekonomisi her geçen yıl büyüme kaydediyor. Özellikle ülkenin doğalgaz ve petrol üretimi sayesinde iyi bir ekonomik büyüme görülmektedir. Ülkenin gelirlerinin fazla olması bir çok yatırımın ve teşvik priminin dağıtılmasını sağlıyor. Azerbaycan’da iş kurmak parlak birkaç fikirle veya girişimcilik yapabileceğiniz bir alanda iş kurmayı düşünebilirsiniz.

Ülkenin Bakü şehri ticaret amacıyla ülkeye gidenlerin en fazla işletme kurduğu konumu oluşturmaktadır. Çünkü Bakü’de zengin bir insan topluluğu bulunduğu için çok sık alışveriş yapılmaktadır. Üstelik ihtiyacı olmasa bile insanlar istedikleri bir şeyi almayı tercih ediyorlar. Parayla ilgili sıkıntısı olmayan bu gruba yönelik ticari girişimler yapılması mantıklı olacaktır.

Bakü’de şuan bir inşaat sektörü patlaması var ki yatırımcıların bütün gözü yine Bakü şehrinde. İnşaat sektörü ve inşaat malzemeleri alanında inanılmaz bir rağbet bulunmaktadır. Hem üretim tesisleri hem de modern inşaat firmaları projeleri çok değer görüyor. Eğer böyle bir yetkinliğiniz varsa, pazardaki en büyük payın şuan inşaat sektörü olması nedeniyle gözden kaçırılmamalıdır.

 • Petrol ve Doğalgaz firmaları
 • Alt yapı firmaları
 • Bilişim ve telekomünikasyon firmaları
 • İnşaat firmaları

Azerbaycan ülkesin pazarda en çok payı alan ve daima büyüme gösteren şirket gruplarıdır. Bunun yanında klasik restoran veya kafe benzeri işletmelerde iyi iş yapmaktadır. Fakat popülasyonun yalnızca Bakü şehrinde toplanması şehri inanılmaz pahalı bir hale getirmiş. Yani kiraların uçurum olduğu ve yaşamın oldukça pahalı olduğu bir bölgedir.

İstanbul şehrinin en elit semtinde fiyatlar ne orandaysa Bakü’de karşılaşacağınız kira oranları benzerlik gösterecektir. Belki daha fazla bile olması muhtemeldir. Bu nedenle küçük ve orta ölçeğe sahip işletme türlerinin bu şehirde ne kadar ayakta kalabileceği soru işaretidir. Eğer yatırımınız dahilinde bunu karşılayabilecek bir bütçeniz varsa kesinlikle düşünün.

Çünkü şehirde her türlü lokal işletmeler insanlar tarafından kullanılmaktadır. Kısa sürede yatırımınızı amorti edeceğinizin garantisi vardır. Bu nedenle eğer iyi yatırım bütçeniz ve sabırlı bir yapınız varsa Bakü şehri ideal olacaktır.

Okuyunuz: Makedonya’da Ne iş Yapılır?

Azerbaycan Yatırım Teşvikleri

Azerbaycan yatırım teşvikleri programlarına bakıldığında Türkiye’deki sistemden çokta farklı bir teşvik programı bulunmuyor. Pazarda eğer büyük bir yatırımcı değilseniz, büyük bir istihdam sağlayamıyorsanız elde edeceğiniz teşvikler sizi tatmin etmeyebilir. Çünkü piyasadaki işletmelerin çoğu küçük ve orta ölçekli işletme ve şirketlerden oluşmaktadır.

Azerbaycan’da büyük şirket grupları farklı ülkelerden bu ülkeye yatırımlarıyla yer alan Dünya’ca ünlü şirketlerdir. Hatta Türkiye’den 12 milyar dolara yakın bir yatırım yapan büyük ölçekli holding grupları bulunmaktadır. Bunların aldığı teşvik oranları sağladıkları istihdam oranına göre verilmektedir. Fakat küçük lokal işletmelere verilen teşvik paketleri bir işletmenin yalnızca birkaç ayını idare etmesini sağlıyor.

İşletmelerdeki büyük popülasyonun ağırlıkla Bakü’de olması diğer şehirlerin büyüme oranlarına doğrudan etki etmektedir. Üstelik ülkemize oranla bir çok şehire göre daha pahalı bir yaşam sürülüyor. Küçük ve orta ölçeğe sahip firmaların Azerbaycan’da ayakta kalabilmesi ve işlerini büyütebilmesi için sabırlı olmaları gerekmektedir.

Örneğin bir kafe vb. bir işletme açtığınız en az 1 yılınızı idame ettirebilecek bir güce sahip olmanız gerekir. Çünkü lokasyon neresi olursa olsun işlerin yoluna girmesi ve kendi kendini çevirebilmesi için bu süre önem taşıyor. Sonrasında elbette yatırım miktarınızı amorti ederken, kazançlarınızı çoğaltmanız şaşırtıcı olmayacaktır.

Şuanda özellikle Dağlık Karabağ bölgesinin alınmasıyla buraya 1.5 milyon bir nüfusun yerleşmesi planlanmaktadır. Oraya 27 milyar dolar değerinde bir yatırım yapılacak. Sektörde inşaat ve alt yapı firmaları başta olmak üzere küçük lokal işletmelere de ihtiyaç olmaktadır. En büyük teşvikin şuan Dağlık Karabağ bölgesine verildiği görülmektedir.

Azerbaycan’da iş kurmak küçük ve orta ölçeğe sahip olması fark etmeksizin bütün işletmelere burada istihdam sağlayabilmesi için çeşitli teşviklerin verildiği görülmektedir. Fakat bölge henüz yeni alındığından bazı riskleri de içeriyor. Bu nedenle yatırımcıların büyük kısmı Dağlık Karabağ bölgesine yatırım yapmaktan şuan geri duruyorlar. Fakat burada önemli bir fırsatın yer aldığını biliyoruz. İşletmenize büyük bir teşvik almayı düşünüyorsanız, bölgeye yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

 

Azerbaycan Oturum Ve Çalışma Vizesi

Azerbaycan ülkesine Türkiye’den giden bireylerin vize süreleri kadar ülkede oturumu sağlanmaktadır. Fakat daha uzun süreler kalınması planlanıyorsa, ülkeye oturum izni başvuru yapılmalıdır. Azerbaycan göçmenlik ofisiyle iletişime geçilmesi halinde eğer ülkede yaşamayı istiyorsanız, oturum izni almanız sağlanmaktadır.

Oturum izinleri bilindiği gibi geçici ve kalıcı şekilde kendi içerisinde süre farklılıklarına sahiptir. Azerbaycan’da iş kurmak isteyenler içinde aşağıdaki şartların yerine getirilmesi talep edilebilir. Geçici oturum izni alınması için gerekli olan şartlar şunlardır:

 • Azerbaycan ülkesinde yaşayan biriyle birincil derecede akrabalık ilişkisi
 • Ülkeye en az 500.000 AZN miktarında bir yatırımınız bulunuyorsa
 • Azerbaycan’da 100.000 AZN değerinde bir mülke sahipseniz yada bankada bu oranda bir paranız bulunuyorsa
 • Azerbaycan ülkesinde yaşayan aileden birinin geçici veya kalıcı oturum izni varsa
 • Çalışma izniniz varsa
 • Eğitim ve öğretim amacıyla bir üniversitede kaydınız varsa

Yukarıdaki şartlardan en az birini karşılayanlar kolayca Azerbaycan ülkesinde geçici oturum izni alabilmektedir. Bunun yanında ülkede kalıcı şekilde barınmayı düşünenlerin 5 yılın sonunda kalıcı oturum iznine başvurma hakkı oluşmaktadır. Bunun haricinde öncelikle geçici oturum izniyle ülkede yaşamış olmanız gerekmektedir.

Kalıcı oturum iznine başvuranların özellikle yaşadığı 5 yıl içerisinde herhangi bir suça karışmamış olması ve ülkede yaşamış olması şartı aranmaktadır. Hatta ülkeden biriyle evlenme gibi bir durumunuz bulunuyorsa, süreç daha hızlı ilerleyecektir. Evlilik durumunda çiftlerin aynı ülkede bulunması zorunlu olduğundan vatandaşlık hakkı da kolayca elde edilmektedir.

Türkiye’den Azerbaycan’a giden Türklerin girişlerinde herhangi bir sorun yaratılmıyor. Özellikle oradan Türkiye’ye gelenlerde rahatlıkla gelebildiği için iki ülke arasında giriş ve çıkışlar problemli olmuyor. Yani durumu bir Avrupa ülkesine vize alınması veya oturum izni alınmasıyla kıyaslamayın. Zaten aynı millete ait bireyler sayıldığımızdan daha hoşgörülü karşılanmaktadır.

 

Azerbaycan’da İş Kurmanın Avantajları

Azerbaycan’da iş kurmak size önemli bir coğrafya üzerinde devamlı istikrarlı büyüme gösteren bir ekonomide yer almanızı sağlayacaktır. Hangi sektör olursa olsun Azerbaycan’da her işletmenin önemli bir yeri bulunmaktadır. Küçük kafeler veya büyük holdingler her birinin büyüme oranları kendi yatırımlarına göre eşitlik göstermektedir.

Üstelik yabancı olmadığınız bir halkla iletişim halinde olacağınızdan pazarda büyüme oranınızı yükseltmeniz kolay olacaktır. Aynı milletten bir kitleyle iletişim kurulmasıyla yabancı bir grup insanla iletişim kurulması aynı olmayacaktır. Bu nedenle Azerbaycan halkı bir çok Türk işletmesini tercih etmektedir.

Ülkede ünlü Türk restoranları ve kafeleri bulunmaktadır. Azerbaycan halkının zaman geçirdiği lokal işletmelerin bir çoğu yine Türk işletmeleridir. Üstelik oldukça varlıklı insanlar olduğundan Bakü şehrinde her işletme iyi paralar kazanmaktadır. Yalnız avantajları ve yatırım fırsatları olduğu gibi Azerbaycan sanıldığı kadar yaşam ucuz değildir.

Özellikle işletme açmayı isteyenlerin ve iş kurma düşüncesi olan herkesin Bakü’ye odaklanması şehri olduğundan pahalı bir hale getirmeye devam ediyor. Dükkan kiralarına bakıldığında m2 fiyatının 25 ile 50 manat arasında seyir ettiği görülmektedir. 25 manatın 127 Türk lirasına denk geldiği düşünülürse dükkan fiyatlarının pahalılığını gözler önüne sermektedir.

Küçük bir işletme için 7 bin TL’den 25 bin TL’ye kadar dükkan fiyatlarının oluştuğu görülmektedir. Elbette iş kollarına göre kazançlarında şehirde bu oranla yüksek olduğu görülüyor. Fakat yeni bir yatırım için iyi bütçeyle piyasaya girmeniz sizi rahatlatacaktır. Yoksa 12 aylık periyot içerisinde iyi bir büyüme elde edilemeyeceği gibi piyasadan zararla ayrılmanız mümkündür.

Çok fazla lükse düşkün ve bir şeyin satın alınması sırasında düşünmeden alım yapan bir kitle bulunmaktadır. Bu satmayı düşündüğünüz ürün hakkında size bir fikir verecektir. Lüks ürün satan mağazalar vb. işletmeler piyasada iyi kazanç elde etmektedir. Fakat klasik rağbetin az olacağı işletme grupları için durum biraz farklı olabilir.

Scroll to Top