At Çiftliği Kurmak | Gerekli Belgeler ve Kazanç Durumu

At Çiftliği Kurmak2

At çiftliği, atların yetiştirildiği, düzenli olarak bakımlarının yapıldığı ve uygun koşullar altında yaşamlarının sürüldüğü tesislerdir. At çiftliği kurmak her ne kadar yorucu ve zahmetli bir girişimcilik alanı olarak görülse de ayrıntılı bir araştırma, düzgün planlama ve sıkı bir çalışma temposu ile yüksek gelir elde edilen bir sektör haline getirilebilir. Bunun için öncelikle yeterli bir bütçeye sahip olmak ve bu konuda tüm teknik bilgileri ayrıntılı bir şekilde öğrenmek gerekir. Özellikle son dönemlerde at çiftliği kurmanın popüler bir girişimcilik faaliyeti haline gelmesi nedeniyle at çiftliği kurmak için gerekenler, at çiftliği kuruluş maliyeti gibi konular da merak edilenler arasında yerini almıştır.

At Çiftliği Kurmak2
At Çiftliği Kurmak

At çiftliği kurmak için geniş bir araştırma yapılmalı ve bu konuda tecrübeli kişilerin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. At çiftliği kurmanın temeli at yetiştiriciliği alanında uzmanlaşmaktan geçer. Böylece kusursuz bir iş alanı kurulabilir ve yüksek gelir elde edilebilir. Buna ek olarak at çiftliği kurmadan önce bu sektörde verilecek hizmetleri de göz önünde bulundurmak gerekir. At çiftlikleri genellikle sportif faaliyet ihtiyacı olanlara hitap etmektedir.

Tüm bunlara ek olarak belirtmek isteriz ki, ülkemizde at çiftliği kurmak isteyenleri bu alanda teşvik etmek ve atçılık alanının gelişimine katkı sağlamak amacıyla devlet de bu konuda desteğini esirgemez. At çiftliği devlet destekleri farklı projeler kapsamında sunulur. Aynı zamanda atçılık konusunda profesyonelleşmek isteyenlere de destek sağlanır. Böylece kısa sürede devletin de yardımı ile at çiftliği kurarak kendi girişimcilik alanınızda yükselme şansı kazanırsınız.

Not: At Yetiştiriciliği yapmak için uygun şartlara sahip değilseniz, En Karlı Hayvancılık Fikirleri başlıklı makalemizi okuyarak farklı fikirler edinebilirsiniz.

 

At Çiftliği Kurmak

At Çiftliği Kurmak
At Çiftliği Kurmak

At çiftliği kurmak atların yetiştirilme şekli hakkında geniş bilgi edinilmesi veya bu alanda tecrübeli kişilerden yardım alınması ile yapılır. At çiftliğinin kurulumu atların yetiştirilmesi için alan hazırlanması, barınak ve kulübelerin inşaatı, at sporları için alanın kurulumu ve kafeterya, dinlenme alanları gibi ek ortamların kurulumu süreçlerini kapsar. Bu süreçlerin tümü büyük özen ve dikkatle tamamlanmalıdır. Çünkü atlar uygun koşullarda büyütülmemesi halinde bu durumdan büyük oranda olumsuz etkilenen canlılardır.

At çiftliği kurulumu için öncelikle geniş bir alan seçilmelidir. Bu alanda tüm atçılık faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Bu nedenle alanın zararlı bitkilerden veya sert kayalardan temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda atların düzenli bakımı için barınak alanlarının ve çit kurulumun da en doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Barınak alanları atların tüm ihtiyaçlarına yanıt vermeli ve at ırklarına göre düzenlenmelidir. Ayrıca at yetiştiriciliği için gerekli malzemeler kapsamında bakım ve beslenme ürünlerinin de temini yapılmalıdır. Tüm bunlara ek olarak çiftlik için alınacak atların belgeli olmasına da dikkat edilmelidir.

 

At Çiftliği Kurmak için Gerekenler

At Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Belgeler
At Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Belgeler

At çiftliği kurmak için belirli unsurları göz önünde bulundurmak gerekir. Bunların başında at çiftliği kurmak için gerekenler gelir. At çiftliği kurmak isteyenler öncelikle atların yetiştirilmesi ve tesisin rahat bir şekilde kurulması için uygun bir alan seçmelidir. Ardından at çiftliğinin kurulumu için bütçe hesaplaması yapmalı ve inşaat işlemlerine başlamalıdır. İnşaat işlemleri sonrasında at yetiştirmek için gereken ekipmanlar alınmalı ve tüm gerekli malzemeler stoklanmalıdır. At alım işlemi gerçekleştirildikten sonra yetiştirme programına başlanmalıdır. Bu bağlamda at çiftliği için gerekenleri aşağıdaki gibi gruplaştırabiliriz;

 

Uygun Alan Seçimi

At çiftliği kurmak için satılık araziler hakkında detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Alan seçimi yapmadan önce atçılık faaliyetine hangi amaçla başladığınızı netleştirin. Böylece yetiştireceğiniz atların ihtiyacını göz önünde bulundurarak başarılı bir alan seçimi yapabilirsiniz. Alan seçiminin ardından sahada kendinizce kontrol işlemi gerçekleştirmenizi öneririz. Keskin ve atlar için tehlike oluşturabilecek tüm büyük küçük nesneleri temizleyin. Atlara zarar verebilecek kayaları, dikenli telleri ve varsa zehirli bitkileri kaldırın ve alanı atlara hazır hale getirin.

 

Barınak Alanları ve Çit Kurulumu

İkinci adım olarak at çiftliği kurmak için gerekenler listesi oluşturabilirsiniz. Bu süreçte hem atlarla doğrudan çalışma hem de pazarlama ve tüm gelir ve giderlerin takip edilmesi gibi idari görevlere de hazır olmanız gerekir. Atların düzgün bir şekilde bakıldığından emin olmanın yanı sıra, atların yetiştirilme tekniklerini öğrenmek ve doğru bir şekilde uygulamak gerekir. İşletmeniz ile ilgili tüm yapılacak işlerin listesini yapmak işlerinizi daha planlı bir hale sokacak ve kolaylaştıracaktır.

Tüm bu işlemlerden sonra inşaat işlemine başlayabilirsiniz. Bir at çiftliğinde ahır, devamlı su kaynakları, dış mekân kulübeleri gibi unsurlar mutlaka bulunmalıdır. Çit kurulumunda ise uzun, kalın ve geniş bir kurulum planlayın. İyi kalitede ahşap çitler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. İnşaat işlemlerini yaparken mutlaka bir bütçe planlaması sistemi uygulayın. Böylece bütçenizi kontrol altında tutmanız kolaylaşır.

 

At Yetiştiriciliği İçin Gerekli Malzemeler

At Yetiştiriciliği İçin Gerekli Malzemeler
At Yetiştiriciliği İçin Gerekli Malzemeler

At çiftliği kurmak istiyorsanız yukarıda da belirttiğimiz gibi at yetiştiriciliğini bilmeniz gerekir. Atlar düzenli bir bakım isteyen hayvanlardır. Bu nedenle at yetiştiriciliğine başlayacaksanız yular, tımar teçhizatı, halat gibi malzemeler almanız gerekir. Temel malzemeler, rampa, eyer, eyer yastığı, dizgin şeklindedir. Temel bakım ihtiyaçları ise fırçalar, taraklar, süngerler olacaktır. Ayrıca yem ve su kovalarına veya küvetlerine ihtiyaç vardır.

 

At Çiftliği Kuruluş Maliyeti

At çiftliği kurmak için bütçe planlaması yapılmalıdır. Bu bütçe planlaması sonucu kurulum işlemi için gerekli olan masraf belirlenir. Bütçe planlaması yapmadan önce at çiftliğinin kurulum nedeni belirlenmelidir. Bu sayede düzgün bir planlama yapılabilir. Tesisin maliyeti kurulum amacına göre farklılık gösterir. Buna rağmen, amaç ne olursa olsun at çiftliği kuruluş maliyeti temel olarak en az 5000 m2’lik bir alanın masraflarını içerir. Çünkü at yetiştiriciliği sadece büyük bir alanda yapılabilir.

 

Sonraki aşamada alana ahırların, eğitim için parkurların, misafir dinlenme alanlarının ve kafeterya gibi işletmelerin kurulumu da harcanan bütçenin önemli bir kısmını oluşturur. Buna ek olarak altyapı masraflarıyla birlikte alanda beslenecek hayvanların ve onların bakım giderlerinin de hesaba katılması gerekir. Kısacası, at çiftliği kuruluş maliyeti, tüm bu detaylar göz önünde bulundurularak tahmin edilmelidir.

 

At Çiftliği Kurmak Karlı mı?

At Çiftliği Kurmak Karlı mı
At Çiftliği Kurmak Karlı mı

 At çiftliği kurmak her ne kadar zahmetli ve bir o kadar da maliyetli bir iş olsa da karlı bir girişimcilik alanıdır. Sabır ve zaman gerektiren bir faaliyettir ancak başarılı bir sürecin sonunda harcanan bütçenin katbekat fazlası kazanılır. Aynı zamanda bu alanda devletin sağladığı destek ile de kazançlı çıkmak mümkündür. Çiftliğin ilk kurulum aşamasında bilindik ırklarla başlamanızı öneririz. Bu sayede hem ticari faaliyetinizi sağlama almış olur hem de at yetiştiriciliğinde daha da uzmanlaşırsınız. At çiftliği kurmak isteyenlerin tek yapması gereken tüm süreci detaylı bir şekilde araştırmak ve anlamak ve özenle uygulamaktır.

 

Binicilik Kursu ile Para Kazanmak

Binicilik Kursu İle Para Kazanmak
Binicilik Kursu İle Para Kazanmak

At çiftliği kurmanın bir diğer karlı yanı, bu girişimcilik faaliyeti ile binicilik kursları verme imkanı yakalamaktır. Binicilik kursu ile para kazanmak için öncelikle bu alanda tecrübeli eğitmenler ile çalışmak gerekir. Alanında uzman eğitmenler eşliğinde çeşitli ders paketleri ile binicilik dersleri vermek mümkündür. Her paketin fiyatı saatlere ve verilen dersin niteliğine göre değişir. Bunun için çiftlikteki atların binicilik derslerine hazır hale getirilmesi gerekir. Sonuç olarak at çiftliği alanında elde edilen kar, binicilik kursu ile iki katına çıkarılabilir.

 

At Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

At Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır
At Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

At çiftliği kurmak için at yetiştiriciliğini bilmek gerekir. At yetiştiriciliği zaman ve enerji isteyen bir süreçtir. Aynı zamanda bu alanda zamanla uzmanlaşmak gerekir. At yetiştiriciliği alanında uzmanlaşmak için çeşitli kurslara katılabilir veya uzman bir kişiden bu konuda yardım alabilirsiniz. Bu alanda uzmanlaştıktan sonra yetiştirmek istediğiniz atın soyunu belirlemelisiniz. Bu doğrultuda bir disiplin seçtikten sonra seçtiğiniz soyun yetiştirilme şekli ile ilgili detaylı araştırmalar yapın ve en küçük detayı bile atlamayın.

At yetiştiriciliği sürecinin en önemli kısmı, tayların eğitilmesidir. Yavruların doğumundan sonra insanlarla iletişim kurması gerekir. Bu sayede atın eğitimi daha kolay bir süreç haline gelir. İnsanlarla iletişime sokarken tayın vücuduna hafif masaj yapmalı ve böylece ona güven aşılamalısınız. Bu etkileşim, atın insanlara olumlu tepki vermesine neden olacaktır. Unutmayın ki, iyi eğitilmiş at her zaman daha değerlidir.

Aynı zamana atların beslenmesi ve bakımı için gerekli malzemelerin temin edilmesi at yetiştiriciliğinin olmazsa olmazlarındandır. Bunun için çeşitli gereksinimlere ihtiyaç vardır. At beslenmesi için at yemi ve su tedariki bunların başında gelir. Ayrıca binicilik rampaları, eyerler, eyer yastıkları ve dizginler de gereklidir. Temel bakım malzemeleri ise taraklar, fırçalar ve süngerler olarak karşımıza çıkar.

 

At Yetiştiriciliği Püf Noktaları

At Yetiştiriciliği Püf Noktaları
At Yetiştiriciliği Püf Noktaları

At yetiştiriciliği belirli kurallar dahilinde yapılması gereken bir girişimcilik faaliyetidir. Bu bağlamda at yetiştiriciliği püf noktaları dendiğinde birçok hususlar akla gelir. Bunların başında at çiftliğinin kurulumu bulunmaktadır. At çiftliği kurmak için öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi geniş bir alan seçilmelidir. Bu alanın atlar için zararlı olabilecek nesnelerden temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda arazide bulunan ağaçların toksin durumu da kontrol edilmelidir.

At yetiştiriciliği püf noktaları arasında bulunan bir diğer madde, at çiftliği etrafındaki çitlerin kurulumudur. Çitler kaliteli odundan kurulmalıdır ve güvenli bir kurulum için doğru bir teknik uygulanmalıdır. Bu aşamadan sonra atların bakımı ve büyütülmesi gelir. Atlar için en sık kullanılan yataklar saman veya talaştır. Zamanla kendi samanınızı kendiniz temin etseniz de ilk başta sipariş etmeniz gerekir. Bu hususta ahşap veya kerestenin bazı yan ürünleri atlar için zararlı olabileceğinden yatağın kaliteli bir malzemeden oluşmasında fayda vardır.

At yetiştiriciliğinin bir diğer püf noktası soy seçimidir. Bu bağlamda müşterilerin tercihlerini göz önünde bulundurarak yürüyüş atları, rahat atlar veya rekabetçi atlar tercih edebilirsiniz. İlk olarak hakkında bilgili olduğunuz bir ırk ile başlayın. Böylece risk seviyenizi en aza indirgemiş olursunuz. Her çiftlikte hemen hemen aynı ırk atlar yetiştirilir. Ancak siz zamanla bu alanda profesyonelleşerek daha kıymetli soylar yetiştirebilirsiniz.

 

KOSGEB At Çiftliği Destekleri

At çiftliği kurmak KOSGEB’in farklı projeleri ile desteklenen bir girişimcilik alanıdır. Diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da KOSGEB girişimcilerin doğru yatırım yapması amacıyla desteğini sunmaktadır. Bu sayede 2020 yılı KOSGEB at çiftliği destekleri ile ülke genelinde birçok at çiftlikleri faaliyete başlamıştır. Tüm erkek ve kadın çiftçilere hiçbir ayırım yapılmadan 60.000 TL’den 370.000 TL’ye kadar destek verilmektedir.

KOSGEB destekleri, ticari amaçlar güdülerek yapılan faaliyetleri kapsar. Kurum aynı zamanda tüm destek olduğu birimleri destek almak isteyenlerle paylaşır. Bu bağlamda devletten geri ödemesi olmayan krediler de almak mümkündür. KOSGEB bünyesinde hem tarımsal hem de hayvancılık alanlarında destek verilmektedir. KOSGEB at çiftliği destekleri almak için kurumun belirlediği başvuru şartlarına uymak ve başarılı bir proje sunmak yeterli olacaktır.

 

Midilli ve Pony At Çiftliği Kurmak

Midilli At Çiftliği Kurmak
Midilli At Çiftliği Kurmak

At çiftliği kurmak isteyenlerin bir diğer ilgilendikleri girişimcilik faaliyeti de Midilli ve Pony at yetiştiriciliği yapmaktır. Pony atlar ülkemizde pek yaygın olmasa da Amerika, İngiltere gibi ülkelerde gelir getiren bir sektördür. Bu bağlamda son dönemlerde ülkemizde de bu alana ilgi bir hayli artmıştır. Pony, at ırkının en akıllı ve dayanıklı üyelerinden biridir. Boyut olarak diğer atlardan daha kısa olsalar da hayvancılık sektöründe büyük gelir kazandırması ile bilinir.

Midilli ve Pony at çiftliği kurmak isteyenlerin mutlaka damızlık Ponny tedarik etmeleri gerekir. Aynı zamanda bu Ponny’ler sertifikalı olmalıdır. Ponny’ler daha saf örnekleri Amerika’da bulunmaktadır. Ponny yetiştiriciliği her ne kadar zorlu bir süreç olmasa da hijyenik koşullar altında özel disiplin ve kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Özellikle Avrupa ülkelerinde Ponny çiftliği kurmak oldukça yaygın bir ticari faaliyettir. Hatta çoğu zaman köpek çiftliği kurmaktan daha kolay ve zahmetsiz olduğu düşünülür.

Ponny at çiftliği kurmak özellikle kent hayatından sıkılanlara yönelik karlı bir ticari alandır. Bu nedenle bu alanda gelir elde etmek isteyenler öncelikle uzman kişilerden yardım almalıdır. Çünkü Ponny her ne kadar zahmetsiz bir ırk olsa da düzgün bakım ve beslenme yapılmadığında telef olabilir. Bu hususta belirtmek isteriz ki, Ponny’ler beslenmeleri oldukça kolay olan hayvanlardır. Aynı zamanda eğitilmeye yatkın olmaları ve kısa bir eğitim süreci ile de insanlarla iletişime hazır olduğu bilinir.

At Çiftliği Nasıl Kurulur ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top