Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Ana Arı ile Bal Üretimi

Arıcılık Yapmak ve Bal Üretimi

Arılarının doğru bir şekilde yönetilmesi ve kontrol edilmesi olarak nitelendirebileceğimiz arıcılık, ülkemizde çok eski dönemlerden beri yapılan tarımsal faaliyettir. Söz konusu bu tarımsal faaliyet son dönemlerde teknoloji ve bilimin gelişmesi ile farklı bir boyuta taşınmış ve arı yetiştiriciliği yapanların geçmiş dönemlere nazaran daha az masrafla daha fazla kazanç sağlamasına yol açmıştır. Arıcılığın temeli işçi arı, ana arı üretimi, bir diğer anlamda teknik bilgi düzeyidir. Arı yetiştiriciliği dikkat edilmesi gerekenler konusunda tecrübeli olmayan kişiler, bu alandan yüksek gelir elde edemezler.

Arıcılık Yapmak ve Bal Üretimi
Arıcılık Yapmak ve Bal Üretimi

Bal arılarının insan sağlığına yararlı olan birçok besinin üretiminde etkin rol oynadıkları bilinen bir gerçektir. Buna ek olarak doğada dengenin sağlanmasında da önemli bir yere sahiptirler. Bu nedenle arı yetiştiriciliği tarımsal üretimde hayati önem taşır. Dünya standartlarını baz aldığımızda bal arıları üretimin kalitesini artırmak için kullanılan canlılar olarak bilinmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı arıcılık her ülkenin uzmanlaşmak istediği ticari bir alan olarak karşımıza çıkar.

Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de de arı yetiştiriciliği önemli bir yere sahiptir. Hem kolay bir kazanç kaynağı olması hem de ülke koşullarının arıcılığa uygun olması bu alanın gelişimine katkıda bulunmaktadır. Arıcılığın çok eski yıllardan bu yana yaygın bir tarımsal faaliyet olmasının nedeni, toprağa ihtiyaç duymamasıdır. Bu sayede başlangıç aşamasında da fazla sermaye gerektirmez. Tüm bunlara ek olarak devletin de verdiği destek ile en ucuz istihdamın sağlandığı sektör olarak bilinir.

Not: Arıcılık Faaliyetleri bulunduğunuz bölge için uygun değilse, En Karlı Hayvancılık Fikirleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Arı Yetiştiriciliği

Arı Yetiştiriciliği 2
Arı Yetiştiriciliği 2

Ülkemizin konum olarak farklı iklim kuşaklarını barındırması arı yetiştiriciliği için elverişli bir ortam yaratmaktadır. Bunun sonucu olarak son 10 yıllık bir süreç içerisinde bal üretimi ülkemizde iki katına çıkmıştır. Arıcılık faaliyetine başlayanların sayısı her ne kadar gün geçtikçe artsa da bu alanda uyulması gereken kuralları bilmek gerekir. Bilgi ve tecrübe sahibi olmayan bir girişimci arıcılığa yatırdığı sermayeden hiçbir zaman gelir elde edemez.

Arı yetiştiriciliği yapmanın temeli, arıların fizyolojik durumu ve çalışma şekli hakkında bilgi edinmekten geçer. Arıcılık faaliyetlerinde en yoğun olunan dönem ilkbahardır. Bu dönemde arıların kışı nasıl geçirdikleri ve yumurtlama durumları, işçi arı miktarları gözlemlenmelidir. Sosyal böcekler olarak bilinen arılar kolonide iş bölümü ve yardımlaşma ile yaşarlar.

Her kolonide bir ana arı olmalıdır. Ana arı, özel beslenme sonucu yumurtadan 16 günde oluşur. Yumurtadan çıkış sonrası erkek arı toplanma alanı olarak adlandırılan özel bir bölgede ortalama 10 – 20 erkek arı ile çiftleşir. Çiftleşmeden sonra ortalama 4 gün içerisinde yumurta verir. Koloni verimliği açısında ana arı oldukça önemlidir. Arı yetiştiriciliği faaliyetinde ana arının temel görevi yumurtlayarak koloninin verimliliğini yüksek seviyede tutmaktır. Bu nedenle damızlık değeri olan bir ana arı kullanılmalıdır.

Ana arının üretim yapması için kolonide hava sıcaklığı, koloni gücü ve nektar akışı belirlenen düzeyin altında olmamalıdır. Bu şartlardan birkaçının eksik olması ana arının verimini azaltır. Ana arının verimsiz olduğu her gün kolonin kışlama, ilkbahar gelişim dönemlerini de olumsuz etkiler. Kış döneminden kayıp vermeden çıkmak arıcılıkta önemli bir husustur. Başarılı bir kışlatmanın sırrı sonbahar üretimi yapan genç işçi arı ile kış dönemine başlamaktır.

 

Ana Arı Üretimi

Ana Arı Üretimi
Ana Arı Üretimi

Arı yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin başlıca bilmeleri gereken konu, ana arı üretimidir. Ana arı üretimi iki yöntemle yapılır;

  • Bal üretim işletmesi için,
  • Ana arı üretim işletmesi için.

Bal üretim işletmelerinde ana arı üretmek için iki ihtiyaç bulunmaktadır; ana damızlık saf ırk ana arılar ve çiftleşme kutuları. Saf ırk ana arılar, genellikle ana damızlık üreten yerlerden alınırlar. En az 3, en çok 10 adettirler. Çiftleşme kutuları ise ana arı miktarına göre değişir. Bu yöntemle genelde yılda 2 ana arı alınır. Birkaç koloniye sahip arılıkta 10 – 20’e kadar ana arı üretimi gerçekleştirilebilir. Bu yöntem, polen ve bal gelişinin çok olduğu zamanlarda yapılmalıdır.

Arı işletmeleri için ana arı üretimi ise bu alanda profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu işletmelerde bal üretimi önemli değildir. Müstakil arı işletmelerinde bazı unsurlar göz önünde bulundurulur. Bunlar; üretilecek ırk seçimi ve temini ve sürekli üretim için planlama şeklindedir. Planlama sayesinde günde ne kadar ana arı üretileceğine karar verilir. Uzun yıllar bu alanda tecrübe kazanmış arıcılar, doğru bir düzen ile günde en az 20 adet çiftleşmiş ana arı üretiminin mümkün olduğunu belirtirler.

 

Arı Yetiştiriciliği Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arı Yetiştiriciliği Dİkkat Edilmesi Gerekenler
Arı Yetiştiriciliği Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arı yetiştiriciliği dikkat edilmesi gerekenler konusunda öncelikle belirtmek isteriz ki, arıcılık özellikle bahar aylarında yapılmalıdır. Bu aylarda arılar hızla çoğalırlar ve oğul verirler. Arı kovanlarını satın almak için uygun dönemdir. Eğer alışverişinizi tek bir arıcıdan yapacaksanız koloninin en az 5 arılı çerçeveye sahip olmasına dikkat edin. Yani çerçeve hesabı ile satın alın, kovan hesabı ile değil. Buna ek olarak, eski kovanların hastalık bulaştırma riski büyüktür. Bu nedenle yeni bir kovan ile başlayın.

Arı yetiştiriciliği dikkat edilmesi gerekenler dendiğinde akla gelenlerden biri de hem kendi sağlığınızı göz önünde bulundurarak hem de arıların üretimini olumsuz etkilememek için mutlaka arılara karşı davranışlarınızda dikkatli olmanızdır. Bu konuda uzman birinden yardım almanızı öneririz. Arıları rahatsız eden davranışların neler olduğunu bilmek ve bu davranışlardan kaçınmak gerekir. Aynı zamanda arıcılık belli bir fiziksel güç gerektirdiği için zaman zaman bel ağrılarına da neden olabilir. Kısacası, arıcılıkta başarılı olmak istiyorsanız mutlaka bunları da göz önünde bulundurun.

Arı yetiştiriciliği yapmanın temeli arı ırklarını tanımaktan ve genel olarak arılar hakkında detaylı bilgi edinmekten geçer. Tüm arılar aynı koşullar altında aynı verim ve tempo ile çalışmaz. Buna ek olarak arıcılık yapmak istediğiniz yörenin seçiminde de dikkatli olmalısınız. Polenli ve ballı bitkilerin çok olduğu araziler arıcılık için uygundur. Arıların ulaşabileceği mesafeyi 5 km’lik bir daire olarak düşünerek bulunduğunuz arazinin verimini ve çiçek açma dönemlerini gözlemeyebilirsiniz.

Arıların su gereksinimini karşılamak için arı yetiştiriciliği yapacağınız alanın su kaynaklarından uzak olmamasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda bu alanda çeşitli özel malzemelere ihtiyacınız olduğunu da unutmamak gerekir. Malzemeler kesinlikle güneş altında bırakılmamalı ve hijyenik olmalarına dikkat edilmelidir. İlk dönemlerde fazla bir gelir elde etmeseniz bile bu işi düzenli bir şekilde devam ettirirseniz yüksek gelir elde etmeniz mümkündür.

 

Arıcılık Yapmak Karlı mı?

Arıcılık Yapmak Karlı mı
Arıcılık Yapmak Karlı mı

Arı yetiştiriciliği yukarı da belirttiğimiz gibi emek isteyen bir ticari faaliyettir. Bu alanda önemli olan gerekli tüm teknik bilgileri edinmek ve gereken tüm kurallara uymaktır. Arıcılık sermaye açısından fazla bütçe istemeyen bir alandır. Aynı zamanda ülkemiz de arıcılık için uygun iklim kuşağında bulunmaktadır. Bu nedenle arıcılık sektöründen büyük gelir elde etmek mümkündür. Ancak bu alanda istihdam sağlamak için çok çalışmak ve acele etmeden az koloni ile başlamak gerekir. Aksi halde istenen sonuç elde edilemez.

 

Bal Üretiminde Ana Arının Önemi

Bal Üretiminde Ana Arının Önemi
Bal Üretiminde Ana Arının Önemi

Bir arı kolonisinin verimi ana arının fizyolojik özelliklerine ve çalışma temposuna göre belirlenir. Bu nedenle bal üretiminde ana arının önemi, göz önünde bulundurulması gereken bir husustur. Polen kaynaklarının zengin olduğu ilkbahar aylarında arılar yeterli miktarda bal toplamalıdırlar. Bu da ana arının temposu ile doğru orantılıdır. On binlerce işçi arı ve erkek arının bulunduğu bir kolonide ana arı tektir. Bir diğer anlamda ana arıya koloni lideri de diyebiliriz. Onun sayesinde koloni en yüksek verime ulaşabilir.

 

Ana Arı Türleri

Dünya genelinde birçok ana arı türleri bulunur. Ana arıların bu kadar geniş kategorilere ayrılmasının nedeni, her bölgenin kendine has iklim ve bitki koşullarına sahip olmasıdır. Ana arı çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Kafkas Ana Arı – Diğer arılara nazaran daha iridir ve kılları gri renktedir.

Belfast Ana Arı – Atım iyidir. İyi bal sırlar. Yavru dağılımı sık ve düzenlidir.

İtalyan Ana Arı – Nektar akımının yüksek olduğu yazları kurak alanlarda yüksek verim verir. Dilleri diğer arı türlerine göre biraz daha uzun ve karın bölgeleri incedir. 

Anadolu Ana Arı – Sert iklime dayanıklıdır. Yön bulma yeteneği kuvvetlidir.

Yığılca Ana Arı – Yüksek bal verme özelliği ile bilinir. Çalışkandır, kışa dayanıklıdır.

 

Arı Yetiştiriciliği Hibe ve Devlet Desteği

Arı Yetiştiriciliği Devlet Desteği
Arı Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Diğer birçok tarımsal faaliyetlerde olduğu gibi arı yetiştiriciliği yapmak isteyenlere de farklı projeler kapsamında destekler sunulmaktadır. Bunların başında devlet desteği gelir. Arı yetiştiriciliği devlet desteği almak için belirli kurallara uymak gerekir. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz; 

  • 18 yaştan büyük, 40 yaştan küçük olmak,
  • Arıcılık için alan hazırlığının yapılması,
  • Başvuruda bulunan kişinin sabit gelirinin olmaması ve sosyal güvencesinin bulunmaması,
  • Adres bildirimi,
  • En az 40 kovan olması,
  • Arıcılık malzemelerinin temini.

Bu şartlara sahip olan kişiler bakanlık tarafından açıklanan tarihlerde arı yetiştiriciliği hibe ve devlet desteği başvurusu yapabilirler. Tarım ve Orman Bakanlığı bu kapsamda 30 bin TL hibe sunmaktadır. Bunun için ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydına sahip olmak yeterlidir.

 

Arı Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

Arı Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır
Arı Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır

Arı yetiştiriciliğine başlamak için öncelikle arı satın almak gerekir. Yeni başlayanlara tavsiyemiz arılar hakkında geniş bir bilgi edinmektir. Arı koloni fertlerini tanımak, yaşam düzenlerini öğrenmek ve arıcılık ile ilgili diğer konularda bilgi sahibi olmak sizi bu alanda daha başarılı kılacaktır. Arıcılık yapmak isteyenler arısı güçlü bir koloniden başlamalıdırlar. Buna ek olarak arı kovanlarının düzenli kontrolünün yapılması ve çerçevelerin düzenli yönetimi de oldukça önemlidir.

Arıcılığa başlamak için en uygun dönem ilkbahardır. Bu aylarda arılar hızla çoğalırlar. Buna ek olarak belirtmek isteriz ki, arı yetiştiriciliğinde uygun alan seçimi de oldukça önemli bir husustur. Seçilen alan polen ve bal açısından zengin olan bitkilerle örtülmelidir. Aynı zamanda arıcılığın temel unsuru, arıcılık malzemeleri olarak karşımıza çıkar. Bunlar; kovan, maske, körük, eldiven, ana arı ızgarası, körük, şurupluk, sır bıçağı, mahmuz, temel petek, çerçeve teli, arı kaçıran şeklinde sıralanabilir.

 

Arı Yetiştiriciliği Kursları

Arı yetiştiriciliği alanında başarılı olmanın tek sırrı teknik açıdan bilgi edinmektedir. Bu sayede, arıcılık sektörüne adım atan kişiler bu alanda daha başarılı olur ve yüksek gelir elde edebilirler. Arıcılık her ne kadar kolay ve az sermayeli bir sektör olarak görülse de arılar düzenli bakım isteyen canlılardır. Aynı zamanda tüm arılar aynı ortamda aynı verim ile çalışmazlar. Bu nedenle arıcılık faaliyeti yürütmek isteyenler bu konuda bilgili olmak için uzman biri ile çalışmalı veya arı yetiştiriciliği kursları almalıdırlar.

 

Arıcılık Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Arıcılık Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler
Arıcılık Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Öncelikle belirtelim ki, arı yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler, ilk başta ortalama 5 – 10 koloniye sahip olmalıdırlar. Aynı zamanda tecrübeli bir acı ile çalışmak da zamanla uygulamalı bir şekilde bilgi edinmeyi ve uzmanlaşmayı sağlar. Tecrübesiz kişiler kesinlikle birden fazla koloni edinmemelidirler. Arı yetiştirmek için en ideal zaman ilkbahardır. Arı teminini hem arı ve oğul satan satış noktalarından sağlamak mümkündür.

Arıcılık yapmak isteyenlere tavsiyeler kapsamında sağlam ve kaliteli ana arı alımına da dikkat edilmelidir. Buna ek olarak standart Langstroth kovanları satın alınmalıdır. Arıcılık yapmak isteyenler ilk yılda tek koloni ile tecrübe edindikten sonra sonraki yıllarda kovan sayısını artırabilirler. Bu alanda yüksek gelir elde etmek için en az 50 – 60 koloniye sahip olmak gerekir. Bu bağlamda belirtmek isteriz ki, arıcılık sabır ve zaman isteyen bir tarımsal faaliyettir. Ancak verdiğiniz emeğin karşılığını katbekat alacağınızı da unutmamanız gerekir.

kaynak: https://www.agrifarming.in/honey-bee-farming-information-guide

Scroll to Top