Amerika’da İş Kurmak | Amerika’da Ne İş Yapılır?

Amerika'da İş Kurmak

2011 yılında Amerika’da yatırımcıları desteklemek amacıyla bir program oluşturuldu. Amerika’da iş kurmak isteyenlerin ‘’ Select USA ‘’ ismi verilen programla birlikte ücretsiz danışmanlık verilmektedir. Program kapsamında hali hazırda Amerika’da işletmesi olanların işlerinin büyütülmesinin sağlanması ve yeni girişimcilere işletme açma yollarını öğretiyorlar.

Amerika'da İş Kurmak
Amerika’da İş Kurmak

Amerika’da çok fazla işletme açma prosedürü olduğundan, başka ülkeden yatırım amacıyla gelenler süreci anlamakta zorluk çekiyorlar. Ayrıca eyaletler arası Select Usa programı sayesinde işletmelere destek paketleri de verilmektedir.

Amerika’da iş kurmak isteyenler 2 farklı program dahilinde teşvik alabilmektedir. Özellikle Federal yatırım teşvikleri ve Select Usa programı bu alanda fark yaratıyor. Amerika’da işletme açabilmek için merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

 

Amerika’da İş Kurmak

Amerika Dünya’nın en varlıklı ülkesi ve tartışmasız pazarda en çok yeri olan ülkelerden biri. Ülkeler arasında en varlıklı kişilerin işletme açma veya şirket kurmayı istediği en önemli bölge yine Amerika ülkesi olmaktadır. Amerika’da iş kurmak büyük bir pazar alanına sahip olmanın yanı sıra bir çok iş kolunda avantajlar içermektedir.

Çünkü ülkenin nüfusu 328 milyon civarında olduğundan Eyalet dağılımında bile küçük veya orta ölçekli işletmelerin büyüdüğü görülmektedir. Fakat Amerika’da şirket kurulması veya işletme açılmasından dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Öncelikle açacağınız işletme için uygun bir eyalet belirlemelisiniz. Özellikle Amerika’da her iş kolunun popülasyonunun yüksek olduğu bir bölge bulunmaktadır.

Amerika’da toplamda 50 eyaletin bulunduğunu düşünürsek, bu konuda bir sürü alternatif bölge önünüzde olacaktır. Hatta eyaletler birbirinden bağımsız yönetildiği için her eyaletin kendine özel kuralları ve yönetilme şekli bulunmaktadır. Bazı eyaletlerde Amerika’da iş kurmak zor olduğu gibi bazıları yatırımcıların önünü açıyorlar.

 • Nevada
 • Wyoming
 • Delaware

Eyaletleri işletme kurma isteyenlere en çok yardımcı olan eyaletler arasında bulunmaktadır. Şuanda Amerika’da iş kurmayı planlayanların büyük bir kısmı bu eyaletleri tercih etmektedir. Bu eyaletlerin diğerlerinden farklı avantajları bulunuyor. Bu avantajların neler olduğuna bakalım.

 • İş lisansı veriyorlar. ( Sertifika istemiyorlar)
 • Limitsiz sayıda hisse senedi oluşumuna izin veriyorlar.
 • Tek kişilik işletme ve şirket kurulmasını destekliyorlar.
 • Kurumsal işletmelere eyalet gelir vergisini ve hisse vergisini talep etmiyorlar.
 • En önemlisi şirket hissedarı olan kişilerin bildirilmesi gerekmiyor.

Amerika’da iş kurmak için öncelikle iş kolunuza göre nüfus popülaritesine bakın. Sonra eyaletlerin resmi sitelerinden sunulan avantajları ve dezavantajları görün. Hatta bunun için ücretsiz bir danışman talep etme hakkınızda bulunmaktadır.

 

Amerika’da Yapılabilecek İşler

Ülkenin varlıklı şirketlerine ve daima büyüme gösteren şirket gruplarına bakıldığında öncelikle danışmanlık şirketleri başta gösterilmektedir. Bunun yanında yazılım ve yapay zeka üzerinden geliştirilen ürünler ve şirketler başı çekiyorlar. Çünkü Amerika ülkesinde teknolojiye bağımlı bir kitle olması bu tarz ürünleri satan firmaların popülasyonunu ciddi oranda artırmaktadır.

Küçük ve orta ölçekli işlere bakıldığında klasik diğer ülkelerde olduğu gibi kafeler veya restoranlar sırada yok gibi. Çünkü Amerika’da olan insanlar bu tarz yiyecek içecek sektöründe trend yerlere gitmeye çalışıyorlar. Fakat aklınızda iyi bir girişimcilik planınız varsa yine gıda sektöründe değerlendirebilirsiniz.

Ülkenin nüfusunun fazla olması satın alım alışkanlığını da önemli bir oranda değiştirmektedir. İnsanlar belirli bir mağazaya bireysel olarak gitmeyi tercih etmiyorlar. Ne almayı istiyorlarsa internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Tekil ve çoklu ürün satabileceğiniz bir e-ticaret işletmesiyle bile güzel paralar kazanılmaktadır.

 • Perakende pazarında dağıtım danışmanlığı
 • Uluslararası ticaret danışmanlığı
 • Yazılım şirketleri
 • Entegrasyon şirketleri
 • Yapay zeka uygulama geliştiren şirketler
 • Bakım Merkezleri
 • Veri analizi şirketleri
 • Pazarlama şirketleri
 • Araç kiralama şirketleri
 • Bağımlılık testi yapılan merkezler
 • Yedek parça üreten otomotiv şirketleri

Amerika’da iş kurmak isteyen kitlelerin yeterli yatırım imkanı varsa bu tarz iş kollarına yönelmektedir. Çünkü ülkede bu tarz işletmelerin iyi paralar kazandığı görülmektedir. Diğer işletme türlerine ve iş kollarına göre daha fazla pazarda yeri bulunuyor. Buda şirketlerin kısa sürede büyüme potansiyelini artırmaktadır.

Elbette bunların yanında daha az para kazandıran küçük miktarlarda işletmeler açılması da mümkündür. Fakat bunun uzun vadede büyüme getirmediği için yerel insanlar tarafından da çok tercih edilmiyor. Örneğin küçük bir market açılması veya küçük bir kafe açılması Amerika’da tercih edilen klasik işletmeler arasında değildir.

İnsanlar kahve içmeyi istiyorsa Starbucks, Robert Coffe vb. yerleri tercih ediyorlar. Elbette düşük bölgeli kesimlerde kırsal bir yerde bu tarz işletmeler açılabilir. Fakat bu bölgelerde popülasyonun az olması müşteri kitlesini de etkileyecektir. Girişimcilik ruhuyla daha önce olmadığını düşündüğünüz iş kolları üzerinde fırsat kollayabilirsiniz.

Okuyunuz: Polonya’da İş Kurmak

Amerika Yatırım Teşvikleri

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Amerika 2 farklı programa dahil yatırım teşviki yapılmaktadır. Federal yatırım teşvikleri ve Select Usa programı bu teşvik grupları içerisinde hizmet vermektedir. Teşvik programlarında yatırımcıların kazanımları aşağıdaki hususlara bağlıdır.

 • Teşvikin Türü
 • Teşvikin gerçekleşme amacı
 • Endüstri
 • Teşviki veren bakanlık ( yada Eyalet )

Amerika’da iş kurmak istediğiniz yere eyalet yatırım teşvikleri yada select usa resmi sitesinden ekonomi gelişim ofisine ulaşılmalıdır. Yada eyaletin resmi sayfasında işletme açmayı düşünlere sunulan teşviklere bakılabilir. Öncelikle iş kolunu ve yatırım yapacağınız eyaleti seçin.

Amerika işletme açanlara şu kadar teşvik veriliyor denilmesi yanlış olacaktır. Çünkü her işletme eyalet içerisinde farklı teşviklerle değerlendirilmektedir. Popülasyonu az ama rağbet görenler veya popülasyonu yüksek ve daima rağbet görenler farklı yatırım teşvikleri almaktadır. Elbette yatırım yapılan iş kolunda sağlayacağınız istihdamda alacağınız teşvikleri artıracaktır.

İşletme kurmayı planlayanlar eyalet seçmekte kararsız olabilirler. Bunu bazı kriterlere göre kolayca kendiniz karar verebilirsiniz. Özellikle iş koluna göre eyaletlerin potansiyelini görün. Sonra yıllık büyüme endeksini içeren analizleri ulaşabileceğiniz yerleri inceleyin. Bu finalde sizin o bölgede büyüme gösterebileceğiniz rakamlara denk gelmektedir.

Federal yatırım teşvikleri ve Select Usa programı özellikle yabancı yatırımcıları teşvik ediyorlar. Çünkü zaten eyalet içerisinde yerel yatırımcılar paylarını alıyorlar. Burada amaçları zaten ülkenin dışından yatırım çekilmesi olduğu için daha farklı avantajlar sağlanmaktadır. Fakat öncelikle işletme kurmadan önce Amerika’da giderlerinizi iyi hesaplamalısınız.

 • İş kolu maliyetleri incelenmeli
 • Üretim yapılacaksa üretim giderleri ülkenin skalasına göre gözden geçirilmeli.
 • İşletmelerin elektrik giderlerine harcadığı elektrik masrafı üzerinden fiyatlar değerlendirilmeli.
 • Çalışacak insan sayısına göre asgari ücret kanunu üzerinde ne kadar tutarın ödeneceği hesaplanmalı.

Bunun yanında iş kurmadan önce seçilen eyalet üzerinden ruhsat ve izin belgelerinin incelenmesi gerekmektedir. Posta kodunun yazılması ardından ‘’ General Licensing ‘’ altında istenilen ruhsat ve izin belgelerine eyalete göre bakılmalıdır. Her eyalette yine farklı izin ve ruhsat ve izin belgeleri isteyebilirler. İstemeyen eyaletlerde bulunduğundan, bu konuda yardımcı olan eyaletler tercih edilebilir.

 

Amerika’da Oturum Ve Çalışma İzni

Ülkenin çalışma izni politikası içinde bir çok farklılığa sahip çalışma izni vizesi bulunmaktadır. Bunlar H-1B, H-2A, H-2B son olarak H3 vizeleridir. Vizelerin farklı meslek gruplarına göre ihtiyaca yönelik verildiği bilinmektedir.

 • H1-B Vizesi: Özel bir mesleğe sahip olan kişilere veya kendi branşlarında dereceleri bulunan bireylere verilmektedir. Özellikle uzmanlığı doğrultusunda dalında teoride ve uygulamada başarılı olacağını düşündüklerine veriyorlar.
 • H-1B1 Vizesi: Amerika’da iş teklifi alanları veya çalışma bakanlığı izniyle davet edilenleri kapsamaktadır. Buna sahip olan bireyler Amerika konsolosluğuna başvurmasıyla hızlıca vizelerini alabilirler. En çok tercih edilen çalışma vizesi H-1B1’dir.
 • H2-A Vizesi: İşçi sınıfında bulunan mevsimsel tarım işçilerine yönelik verilen vizeyi kapsamaktadır. Özellikle ihtiyaca yönelik işçi vizeleri mevsimsel olarak verilmektedir. Mevsimin bitmesiyle vize bittiğinden çalışanlar ülkelerine dönmek zorundadır.
 • H2-B Vizesi: Dönemsel veya mevsimlik Amerika tarım işçileri bakanlığı tarafından verilmektedir. Tarım işlerinde veya geçici anlamda tarım dışındaki işlerde kullanım amacıyla verilmektedir. Amerika’ya vize onayı bakanlık tarafından uygun bulunan kişilere verilmektedir. Konsolosluk bakanlık onayı alan kişilere öncelik tanımaktadır.
 • H3 Vizesi: Bilim alanında stajyerler ( Akademi, Tıp stajı dışında bulunanlar ) Tarım veya ticaret yada iletişim, finans, ulaştırma vb. stajlarını yapabilmeleri için Amerika’ya girişini sağlayan vize türüdür. Özellikle Amerika’ya seyahat etme hakkını tanımaktadır.

Amerika’da oturma izni yatırım yapan kişiye ve ailesine verilmektedir. Yeni işletmelerde Amerika’da iş kurmak amacıyla oturma izni alınabilmesi için 1 milyon dolar değerinde yatırım yapılması şart kılınmaktadır. Yatırım devletin ön gördüğü eyalete yaptırılmaktadır. Özellikle işsizliğin yüksek olduğu Amerika eyaletlerine istihdam sağlanması için yapılıyor.

Ayrıca yatırım yapan kişinin yatırım tutarının nereden geldiğini ispatlamakla mükelleftir. Kara para veya hukuksuz yoldan elde edilen kazançlarla yatırım yapanlar engellenmektedir. Bu yatırım tutarı 2021 yılı için geçerli olup, sonraki zaman diliminde değişiklik gösterebilir. Bunun yanında ‘’ yeşil kart ‘’ ismi verilen yöntemle de oturum izni alınmaktadır. Fakat bu oldukça şansa dayalı bir sistem olduğundan yıllarca çıkmama ihtimali bulunmaktadır.

 

Amerika’da İş Kurmanın Avantajı

İş kurma avantajlarının olduğu eyaletler olduğu gibi dezavantajı bulunan eyaletlerde bulunmaktadır. Yazının başında belirttiğimiz gibi Delaware, Wyoming ve Nevada eyaletlerinde oldukça masrafsız işletme kurulabilmektedir. Özellikle işletme kurma aşamasında 1 milyon dolar alt limitin bu eyaletlerde bulunmadığını ekleyelim. Amerika’da en kolay açılan işletmeler genellikle şunlardır:

 • Limitet şirketler ( LLC )
 • Anonim şirketler ( General Corporation )

Bu şirket türleri arasında elbette farklı işlevlere sahip olsa da işletme türünüze göre seçim yapabilirsiniz. Amerika’da iş kurmak bazı eyaletlerde oldukça avantajı olmaktadır. Çünkü eyaletler arasında işletmelere masraf çıkarmayan ve işletme açmasını destekleyen eyaletler bulunmaktadır. Belirtilen yukarıdaki eyaletler en kolay işletme açabileceğiniz yerlerdir.

İş kurma aşamasında öncelikle iş kolu belirlenmeli ardından şirketin ismi tescil ettirilmelidir. Sonrasında şirketin tipinin belirlenmesi ve kuruluş sözleşmesi hazırlanmalıdır. Özellikle şirketin türü ve iş kolu sözleşme içerisinde değişiklik göstermektedir. İşletme açma aşamasında tercih edilen eyalete başvuru yapılmaktadır. Bu kısa süren işlemlerin sonucunda resmi olarak işletmenizin kuruluşu gerçekleşiyor.

Büyük bir Pazar üzerinde iş kolu oluşturulduğu gibi seçilen eyalet içerisinde eyalet gelir vergisi alınmayan eyaletler bulunmaktadır. Bunlar periyodik oranda kazançlarınızı artırmanızı sağlayan eyaletlerdir. Hatta yine bu eyaletler vasıtasıyla açılan şirketlerin hisse senetleri kendileri tarafından belirlenmektedir.  3 Eyalette işlemlerin hızlı ve kolay yapılması diğer eyaletlerde işletme açılmasının zorluğunu göstermektedir.

Talep edilmesi halinde tüm işlemleriniz kolaylıkla yapmanızı sağlayan, eyalet tarafından bir danışman atanmaktadır. Zor süreçlerde veya aşılamayan olumsuz durumlarda danışman tüm işlemlerinizi ücretsiz şekilde çözmektedir. Bunun yanında işletmeyi açan kişinin İngilizce biliyor olması gerekmektedir. Özellikle yine bu eyaletler arasında değişiklik gösteren bir konudur.

Tartışmasız en büyük avantajınız 328 milyon nüfusa sahip olan Amerika ülkesinde Pazarda yer edinilmesi olacaktır. Nüfusun fazla olması şirketlerin ve işletmelerin büyüme potansiyeline doğrudan etki etmektedir. Ayrıca eyaletlerin iş kollarına çeşitli teşvik primleri verildiğini göz önüne alırsak, işletme kurarken bir çok zorlu süreci atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Scroll to Top