Almanya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Almanya'dan Türkiye'ye Para Transferi

Yurtdışından Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız önünüzde bir çok seçenek var. Mevcut Banaklar ile swift yapma, Western Union kullanma ya da Moneygram seçeneği Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek için maliyetli olacaktır. Ziraat, PTT, Western Union ya da farklı kanallar üzerinden yapacağınız yurtdışı para transferi komisyonu 10 Euro ile 100 Euro arasında değişmektedir. Eğer bu maliyetlere katlanmadan en düşük komisyon oranı ile Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız, tüm yöntemleri bu yazıda sizlere aktaracağım.

 

Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme Seçenekleri

Almanya'dan Türkiye'ye Para Transferi
Almanya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Listede sizlere web üzerinden gönderim yapmanızı sağlayacak şirketleri ve kripto para cinsinden para gönderebileceğiniz şirketleri sıralayacağım. Bu şirketlerin bir çoğu ilk gönderimde size sıfır transfer komisyonu gibi kampanyalar sunabilir. Ancak unutmayın ki her zaman en ucuz para transferi yönetimi kripto para borsalarını kullanmaktır. Bu yöntemi de öğrenmek isteyenler için yazı içinde aktaracağım.

 

1. Transferwise ile Almanya’dan Para Transferi

Transferwise ile Almanya'dan Türkiye'ye Para Gönderme
Transferwise ile Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Transferwise şirketi şuan yurtdışından para gönderimi işlemlerinde en popüler online bankalar arasında yerini almaktadır. 10 milyondan fazla müşterisi olan şirket, 5 saat içerisinde paranızı gönderme garantisi sunmaktadır. Uluslararası güvenilirlik puanlaması uygulaması olan Trust Pilot üzerinde 5 üzerinden 4.7 gibi yüksek bir güvenirlik puanına sahiptir.

 

Transferwise sitesine üye olup, sizden istenilen bilgileri doldurun. Hesabınız 5 dakika içerisinde açılmış olacaktır. İngiltere merkezli olan bu şirket sizden gerektiğinde kimlik doğrulaması isteyebilir. Banka transferi yapmak için öncelikle Transferwise hesabınıza kendi banka hesabınızdan para transfer etmeniz gerekecek. Tüm bu işlemleri yapmak için ana sayfada yer alan ” para gönder ” seçeneğini takip ediniz.

 

Transferwise ile Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek için 3 seçeneğiniz var. 

  • Düşük Komisyonlu Transfer
  • Hızlı transfer
  • Kolay Transfer

 

Eğer par gönderimi yapacağınız alıcının acelesi yok ise, para gönderiminin 3 gün sürdüğü düşük komisyonlu transfer seçeneğini işaretleyerek, gönderim yapabilirsiniz. Bu seçeneği işaretlediğinizde 1000 Euro için sizden sadece 0,41 Euro komisyon ücreti alınır.

 

1000 Euro için hızlı transferde 4,51 Euro komisyon, Kolay transferde ise 1,61 Euro komisyon kesintisi yapılır. Burada gönderim seçeneğini belirlemekte özgürsünüz. Tabi aceleniz yok ise 3 gün beklemeniz daha az ”fee” ödemeniz açısından avantajlı olacaktır.

 

Peki Transferwise şirketi güvenilir mi? Şirketin merkezi, İngiltere’de yer alır. Yatırdığınız para öncelikle şirketin İngiltere’de ki banka hesabına geçer. Ardında da sizin hesabınıza transfer yapılır. Nasıl Türkiye’de bankalara BDDK tarafından lisans veriliyorsa, aynı durum Transferwise şirketi için İngiltere’de de geçerlidir.

 

Not: Yapacağınız para transferlerinde, para birimi dönüşümünü site üzerinden yapmayın. Yani parayı Türkiye’de ki kişinin Euro hesbına gönderin. Zira site üzerinden TL’ye çeviri yapıp, TL hesabına gönderirseniz, aradaki makas kadar kaybınız olacaktır.

 

2. Kripto Para ile Almanya’dan Para Transferi

Kripto para ile Almanya'dan Transfer Yapma
Kripto para ile Almanya’dan Transfer Yapma

Normal banka kanalları ile en uygun seçeneği yukarıda anlattık. Eğer kripto paralardan anlıyorsanız, sadece 0,50 kuruş maliyet ile 100 Binlerce Euro transfer etmeniz mümkün. Bunu nasıl yapacağınızı adım adım anlatayım.

 

Öncelikle para gönderecek olan kişi Binance üzerinden hesap açsın. Bu borsada kripto para birimlerini alıp satmanız ve transfer etmeniz mümkündür. Nasıl üye olacağınızla ilgili sorun yaşarsanız bitcoin nasıl alınır başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Binance borsasına, Almanya’da ki Euro hesabından komisyonsuz ya da sadece %1 komisyon oranı ile para yatırma seçeneğiniz mevcut. Bu borsaya Euro cinsinden paranızı yatırın ve TRX (Tron) isimli kripto paradan satın alın. TRX almanızı söylememin nedeni, en uygun transfer ücretine sahip Borsa olmasıdır. Ve transfer süresi en fazla 10 dakikadır.

 

Tabi para göndereceğiniz kişinin de kripto para alımı yapabileceği bir hesap açması gerekir. Bunun için ya TR Binance sitesi üzerinden ya da BTC Türk sitesi üzerinden hesap açabilir. Bu iki site Türk para çekiminden herhangi bir komisyon ücret alınmamaktadır.

 

Ancak kripto paraların, para transferinde kullanılmasında oldukça dikkatli olmalısınız. Her bankanın nasıl İBAN numarası var ise, her kripto para borsasında yer alan dijital paranın da, kendine ait bir transfer numarası vardır. Her üye olduğunuz borsa tarafından size her kripto para birimi için ayrı bir cüzdan hesabı tanımlanır. Bu nedenle TRX cüzdanından, TRX cüzdan numarasına transfer yapmalısınız.

 

Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

 

Scroll to Top