Almanya Ekonomisi Nasıl? Almanya’da Asgari Ücret 2022

Almanya Ekonomisi - Almanya Asgari Ücret

Almanya Ekonomisi pek çok farklı ülkenin vatandaşı tarafından araştırılan bir konudur. Asıl Adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya dünyada en çok göç alan ülkeler arasında yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinden sonra dünyada en çok tercih edilen ülke olan Almanya, uzun ve köklü bir tarihe sahiptir. Özellikle müzik ve felsefe alanında Avrupa’nın kültürüne büyük katkı sağladığını söylenilebilir. 70’li yıllardan itibaren yürütmeye devam ettiği misafir işçi uygulaması sayesinde Almanlardan sonra en çok dikkat çeken bileşen olarak Türkler ön plana çıkmıştır.

Almanya Ekonomisi - Almanya Asgari Ücret
Almanya Ekonomisi – Almanya Asgari Ücret

Almanya’da 16 Federal bileşen bulunur. Almanya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan yer Berlin’dir. Resmî dilleri Almancadır ancak bununla birlikte ülkede İngilizce, Rusça ve Fransızca yabancı dil olarak da kullanılmaktadır. 16. Yüzyılda Reformun merkezi olan Almanya 1871 yılında birliğini sağlayarak Alman İmparatorluğu’nu kurmuştur. Ikinci dünya savaşının ardından Doğu ve Batı olarak ayrılmıştır ve 1990 yılında da iki taraf birleşerek Almanya Federal Cumhuriyeti kurulmuştur.

Almanya Ekonomisi incelendiğinde kişi başı gayrisafi yurt içi hasılası dikkate alındığında dünya üzerindeki dördüncü büyük ekonomiye sahip olan bir ülkedir. Ayrıca dünyanın üçüncü en büyük ithalat ve ihracat yapan ülkesi olduğunu da belirtmek isteriz. Yaşam standartları oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı da en gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır. Yüksek teknolojili sanayi, sosyal güvenlik ve ulusal sağlık sistemine sahiptir.

Almanlar mükemmeliyetçi toplum yapısı ile dikkat çekerler. Bu doğrultuda çevreyi korumaya, düzene, özel hayatın mahremiyetine ve dakikliğe oldukça fazla önem veren bir toplumdur. Ayrıca film, müzik, sanat ve dini günlerin kutlandığı 10 binden fazla festivale de ev sahipliği yapan bu ülke sektörel fuarlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Almanya Ekonomisi dahilinde en çok merak edilen konulardan biri de asgari ücrettir.

Almanya Federal Cumhuriyeti’nde asgari ücret 9.82 Euro’dur. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren ise asgari ücret konusunda bir düzenleme yapılacak ve böylece 10.45 Euro olarak ödeme yapılması planlanmaktadır. 1 Temmuz’da yapılacak artışın ardından 1 Ekim’den itibaren de 12 Euro’ya kadar asgari ücretin çıkarılması planlanmaktadır. Yapılacak bu artışlardan yaklaşık 6.2 milyon kadar işçinin yararlanacağından söz edilmektedir.

 

Almanya Ekonomisi Neye Dayalı

Almanya Ekonomisi neden bu kadar güçlü ve bu ekonomik güç neye dayalı? Özellikle Almanya’da yaşamak ya da yatırım yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı ve merak ettiği sorudur. Almanya ekonomisinde endüstri önemli bir paya sahiptir. Gayri safi değer içerisinde Almanya endüstrisi %22.9’luk bir paya sahiptir. Bu da G7 ülkeleri arasındaki en yüksek paydır. En güçlü alanları otomotiv sektörü, elektronik endüstrisi, makina imalatı ve kimyadır.

Almanya Ekonomisi yüksek ihracat oranına sahiptir. Çin ve ABD ile birlikte Almanya en büyük iç ihracat yapan ülkeler arasında yer almaktadır. Gayri Safi Milli Hasılada dış ticaretin de önemi büyüktür. Almanya, G7 ülkeleri arasındaki en dışa açık ulusal ekonomiye sahip ülkedir. Dış ticaret oranı % 84,4’tür.

Almanya Ekonomisi içerisinde orta ölçekli işletmeler de büyük önem taşımaktadır. Ayrıca Almanya’nın bir fuar merkezi olduğu da unutulmamalıdır. Uluslararası fuarlar düzenleme konusunda dünya genelinde en önemli yere sahiptir. Bu etkinlerin 2/3’ü Almanya’da yapılmaktadır. Düzenlenen yaklaşık 150 uluslararası fuar ve sergiler sayesinde ülkeye her yıl on milyon kadar ziyaretçinin gelmesi sağlanmaktadır.

Almanya güçlü ekonomi merkezlerinde sahiptir.

Almanya’daki en önemli ekonomi merkezleri;

-Münih, Yüksek Teknoloji

-Stuttgart, Otomobil Üretimi

-Ren-Neckar, Kimya ve IT

-Frankfurt am Main, Finans

-Hamburg, Liman, Uçak Yapımı, Medya

 

Almanya Ekonomisi açısından yüksek istihdam oranına sahiptir. Öyle ki tam kapasitede istihdama doğru yol alan bir ülkedir. 2018 yılının Haziran ayında işsiz sayısı 2,2 milyon civarında olmuştur. İki Almanya’nın birleşmesinin ardından ulaşılan en düşük işsizlik değeri bu değerdir. En büyük Alman işverenler ise şunlardır;

-Volkswagen, Dünya çapında 642.000 eleman -Deutsche Post, Dünya çapında 519.000 eleman -Robert Bosch, Dünya çapında 402.000 eleman -Schwarz-Gruppe ticaret, Dünya çapında 400.000 eleman

-Siemens, Dünya çapında 372.000 eleman.

 

Almanya İşçi Maaşları

Almanya Ekonomisi ve işçi taleplerinin fazlalığı ile uzun yıllardan itibaren Türk vatandaşların yoğun bir şekilde çalıştıkları bir ülke olmuştur. Bu sebepten dolayı da yurt dışında çalışmak isteyen pek çok kişi ilk tercih olarak Almanya’yı seçmektedir. Bunun için de insanlar en çok araştırdığı konu Almanya’da asgari ücretin ne kadar olduğu, çalışma şartları, yaşam koşulları olmuştur.

Almanya’da asgari ücret miktarı her yıl yeniden düzenlenmektedir. Alınan maaşlar sektörlere göre değişiklik gösterse de genellikle asgari ücretten yukarı maaşlar verilmektedir. 2021 yılından itibaren Almanya nüfusu 83,783,942 olmuştur. Bu sayı içerisinde Türk nüfusu da oldukça yoğundur. Almanya para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır ve Almanya’daki tüm maaşlar bu para birimine göre verilmektedir.

Almanya kültürel faaliyetler açısından da oldukça yüksek kapasiteye sahip bir ülkedir. Almanya Ekonomisi kalkınmış bir ekonomidir ve sağladığı istihdamlar ile yurtdışında çalışmak isteyen kişilerin ilk tercihi haline gelmeyi başarmıştır. Kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasılası dikkate alındığı zaman Avrupa’nın büyük ekonomilerinden birine sahip olduğu ve yaşam şartlarının oldukça yüksek olduğu görülebilir.

Almanya’da asgari ücret 2020 yılı itibarı ile 1.440 Euro olmuştur. 2021 yılında ise bu rakam 1.498 Euro olmuştur. Ancak Almanya’daki iş piyasasına göre pek çok şirket ve firma tarafından çalışanlara askeri ücretin üstünde bir ödeme yapılmaktadır. Bunun için de çalışanların refah seviyesi yüksektir. Böylece vatandaşların mutlu ve rahat yaşaması sağlanmaktadır.

 

Almanya’da Asgari Ücret Rakamları

Hükümetler her sene koalisyonlar ile toplanırlar ve asgari ücrete yapılacak zaman hakkında karar alırlar. Almanya ise 2021 yılı senesinde zamklı bir asgari ücret belirlemesi yapmıştır. Almanya Ekonomisi doğrultusunda belirlenen asgari ücret 1.614 Euro olmuştur. Saatlik ücret ise 9.60 Euro olmuştur. Alınan karara göre de 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren saatlik ücret 10.45 € olacağı belirlenmiştir.

Almanya’da asgari ücret ile çalışan kişilerin maaşlarında bazı kesintiler olmaktadır. Bunun için de asgari ücret brüt ve net olarak ikiye ayrılır. Almanya’da 1614 Euro olan asgari ücret, belirli kesintilerin ardından yaklaşık olarak 300 ile 500 € arasına düşmektedir. Ancak nüfusun büyük bir kısmı asgari ücretin üzerinde maaş almaktadır. Almanya Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biridir. 83.2 milyonluk bir nüfusa sahiptir ve bu nüfusun genel yaş ortalaması ise 44.6’dır. Bu insanların da yalnızca %2’lik bir kısmı asgari ücret ile çalışmaktadır.

Almanya’da Asgari Ücret alarak çalışan kişi sayısı 1.6 milyon kişidir. Bu insanlar haricindeki kişiler asgari ücretin üzerinde bir maaş ile çalışmaktadır. Ülkede enflasyon oranı oldukça düşüktür. Ayrıca pek çok sektörde de insanlara istihdam sağlanmaktadır. Asgari ücret tutarı Almanya’da çalışan ve 18 yaşının üzerinde olan bütün işçiler için geçerli bir maaştır. Her iki yılda bir düzenleme yapılır. 2021 ve 2022 boyunca 4 adımda;

-1 Ocak – 30 Haziran 2021 Saat başına 9,50 Euro

-1 Temmuz – 31 Aralık 2021 Saat başına 9,60 Euro

-1 Ocak – 30 Haziran 2022 Saat başına 9,82 Euro

-1 Temmuz 2022 Saat başına 10,45 Euro zam yapılacaktır.

 

Almanya Market Fiyatları

Almanya Ekonomisi kalkınmış ve güçlü bir ekonomidir. Pek çok kişinin yurtdışına çıkmak istediğinde ilk tercihi olan Almanya’ya gitmeden önce araştırılması gereken bir diğer konu da market fiyatları olmalıdır.

Restoranlarda yenilecek yemekler için fiyatlar şöyledir;

-Almanya KFC fiyatları ortalama 10 Euro’dur.

-Almanya Burger King fiyatları ortalama 9,99 Euro’dur.

-Almanya Starbucks fiyatları ortalama 4,50 Euro’dur.

-Almanya Mc Donalds fiyatları ortalama 7 Euro’dur.

-Almanya’da Subway fiyatları ortalama 5,50 Euro’dur.

-Almanya’da hamburger fiyatları ortalama 2,40 Euro’dur.

-Almanya’da pizza fiyatları ortalama 5 Euro’dur

-Almanya’da döner fiyatları ortalama 5 Euro’dur.

-Almanya’da makarna fiyatları ortalama 6 Euro’dur.

-Almanya’da kebap fiyatları ortalama 11 Euro’dur.

-Almanya’da Hint yemeği fiyatları ortalama 6,50 Euro’dur.

-Almanya’da Asya yemeği fiyatları ortalama 8 Euro’dur

-Almanya’da donat fiyatı ortalama 1,50 Euro’dur.

-Almanya’da sandviç fiyatı ortalama 3,09 Euro’dur.

 

Marketlerde satılan et ürünlerinin fiyatı ise şöyledir;

-Dana kuşbaşı 8 Euro’dur.

-Dana pirzola 14,99 Euro’dur.

-Tavuk bonfileli 3,32 Euro’dur.

-Dana kıyma 7,10 Euro’dur.

-Sosis 15 Euro’dur.

-Dana biftek 9,79 Euro’dur.

-Domuz biftek 5,90 Euro’dur.

-Domuz kaburga 11,29 Euro’dur.

-Dana rosto 21,79 Euro’dur.

-Dana incik 14,76 Euro’dur.

-Kuzu kıyma 12,28 Euro’dur.

-1 litre süt, 0,99 Euro’dur.

-1 kilo tereyağı, 13,96 Euro’dur.

-1 adet yumurta, 0,20 Euro’dur.

-1 kilo yoğurt, 1,80 Euro’dur.

-1 kilo pirinç, 2 Euro’dur.

-1 kilo kaşar, 6,90 Euro’dur.

-1 litre çok amaçlı temizleyici, 1,35 Euro’dur.

-1 litre camsil, 6,90 Euro’dur.

-1 kilo tavuk fileto, 6,98 Euro’dur.

-1 kilo kırmızı et, 10,52 Euro’dur.

-1 kilo elma, 2,40 Euro’dur.

-1 kilo patates, 1,15 Euro’dur.

-1 kilo soğan, 1 Euro’dur.

-1 kilo biber, 2,38 Euro’dur.

-1 kilo brokoli, 0,98 Euro’dur.

-1 kilo domates, 2,10 Euro’dur.

-1 kilo havuç, 2 Euro’dur.

-1 kilo kereviz, 2,28 Euro’dur.

-1 kilo lahana, 0,69 Euro’dur.

-1 demet dereotu, 1,49 Euro’dur.

-1 demet ıspanak, 1,49 Euro’dur

-1 demet maydanoz, 0,99 Euro’dur.

-1 adet kıvırcık, 0,69 Euro’dur

-1 adet limon, 0,46 Euro’dur.

-1 kilo salatalık, 2 Euro’dur.

-1 kilo portakal, 0,98 Euro’dur.

-1 kilo patlıcan, 1,80 Euro’dur.

-1 kilo mantar 3,20 Euro’dur.

-1 kilo elma, 2,40 Euro’dur.

-1 kilo armut, 2,90 Euro’dur.

-1 adet Ekmek, 1,50 Euro’dur.

-1 kilo süzme peynir, 5,40 Euro’dur.

-1 litre su, 0,46 Euro’dur.

-1 litre zeytinyağı, 10 Euro’dur.

-1 kilo tereyağı, 10,49 Euro’dur.

-1 kilo kırmızı et, 10,52 Euro’dur.

 

Almanya Halkı Alım Gücü

Almanya’da yaşam koşulları oldukça yüksektir. Bunun en büyük sebebi Almanya Ekonomisi. Oldukça güçlü bir ekonomiye sahip olan Almanya’da refah seviyesi üst düzeylerdedir. Ekonominin gelişmiş olması sebebi ile de kişi başına düşen gayri safi milli hasıla yüksektir. Bu doğrultuda asgari ücret alarak çalışanlar da dahil olmak üzere alım gücü yüksek değerdedir. Alman vatandaşları ya da Almanya’da çalışanlar genellikle ekonomik anlamda sıkıntı yaşamamaktadır.

Almanya’da çalışmak isteyenler için pek çok alanda iş imkanı vardır ve işsizlik oranı 5.8 gibi düşük bir orana sahiptir. Yaşam için maliyetler biraz yüksek olsa da Alman halkı genellikle yüksek maaşlar ile çalışmaktadır. Bununla birlikte düşük işsizlik oranı vardır ve bu sayede kira, gıda alışverişi ve faturalar gibi masrafları kolayca karşılayabilen bir halk olmuştur.

Okuyunuz: Almanya’da İş Kurmak

 

Almanya Ekonomisi Nasıl Gelişti

Almanya ekonomisi oldukça gelişmiş bir sosyal piyasa ekonomisine sahiptir. Dolar kuru üzerinden yapılan hesaplamalar dikkate alındığında dünya üzerindeki dördüncü büyük ekonomi Almanya’ya aittir. Avrupada en büyük ulusal ekonomiye sahip olan Almanya dünyadaki GSYİH’ya göre de dördüncü sıradadır.

Almanyanın en büyük 10 ihracat aracı ise ;taşıtlar, makineler, kimyasal ürünler, elektronik ürünler, elektrikli cihazlar, eczacılık ürünleri, ulaşım araçları, temel metaller, gıda ürünleri ve kauçuk ve plastik ürünler olmuştur. Mali bunalımlardan etkilenme oranı en düşük ülkedir ve en büyük üretim ekonomisine sahip olmayı başarmıştır.

 

Almanya’da Yaşam Şartları

Almanya yaşam şartları açısından oldukça verimli ve refah seviyesi yüksek bir ülkedir. Bu durumun en büyük ve önemli sebebi ise Almanya Ekonomisi olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Yüksek yaşam koşullarına odaklanılan bir ülke olmakla birlikte Türkiye’nin aksine nüfusta azalma olsa dahi yaşam şartları beklentisi artış yaşayan bir ülkedir.

2019 Eurostat verileri dikkate alındığında, Almanya’da hayat 27 AB üye ülkelerindeki ortalamadan %27 oranla daha yüksektir. Almanya’da 4 kişilik bir ailenin 1 ay içerisindeki kira haricinde gideri ortalama olarak 2.648 Euro olmaktadır. Yalnız yaşayan birinin ise Almanya’da yaşam maliyeti yaşadığı evin kirası haricinde 773 Euro kadar olmaktadır.

 

Almanya’da Ne İş Yapılır?

Almanya Ekonomisi, refah seviyesi, kalkınma ve iş imkanlarının yüksek olması sebebi ile Almanya’da en çok aranan meslekler şunlardır;

-Yazılım Geliştiricileri, Yazılım Mimarları

-Elektronikçiler, Elektrikçiler, Elektrik Tesisatçıları

-Sağlık Elemanları ve Hasta Bakıcıları

-IT Danışmanları, IT Analistleri

-Ekonomistler, İşletmeciler

-Müşteri Temsilcisi, Müşteri Danışmanı, Account Manager

-Fabrika İşçisi

-Pazarlama Elemanları, Pazarlama Asistanları

-Sales Manager, Product Manager

-Mimarlar, İnşaat Mühendisleri

Okuyunuz: Almanya’ya Nasıl Gidilir

 

Almanya’ya Gitmek İstiyorum Diyenlere Öneriler

Öncelikle Almanya Ekonomisi güçlü ve kalkınmış bir ekonomi olduğu için hemen olmasa da alışma sürecinin ardından oldukça yüksek refah seviyesinde yaşam şartlarına sahip olacağınızı ve bunun için de pes etmeden alışmaya ve çalışmaya devam etmenizi öneririz.

Aldığınız eğitimin denkliği için ön koşullar karşınıza çıkacaktır. Daha sonra çalışacağınız iş yerini bulmanız gerekiyor ve kabul alıp almadığınıza dair bir onay belgesine sahip olmanız gerekiyor. Eğer denkliğiniz varsa da 6 ay boyunca Almanya iş aramanız için vize verilebiliyor. Ardından vize başvurusu yaparak ve gerekli koşulları sağlayarak vizenizi alabilirsiniz.

Almanya’da fiyatlar şehirden şehre göre farklılık gösterir. Ancak her bütçeye uygun tüketim seçenekleri bulunmaktadır. Geri dönüşüm konusunda oldukça bilinçli bir halktır ve bu konuda hassaslardır. Belirli bir ücretin altında kredi/debit kart kabul etmeyen işletmelerle karşılaşma durumu ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Dakik olmaları ile bilinen bir halktır. Eğer bir yerde randevunuz varsa geç kalmamaya özen gösterin. Gece hayatında elektroniğin müziğin yeri oldukça önemlidir. Bisiklet, Almanların en sevdikleri ulaşım araçları arasındadır. Bunun için de şehirlerde bisiklet turlarına katılarak veya bisiklet kiralayarak geziler yapabilirsiniz.

Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Almanya’da da pazar günü çalışması ile ilgili katı yasalar vardır. Pazar günleri büyük şehirlerdeki restoranların bazıları açık olur. Mağazaların ise genel olarak hepsi kapalı olur. Almanya’da müzeler, katedraller gibi turistlerin gezmesi için açık olan yerler pek çok Avrupa ülkesi ile kıyaslandığı zaman oldukça ucuz hatta bazıları ücretsizdir. Eğer tatil planlarınız içerisinde bu tür yerleri gezmek varsa bütçenizi ve planınızı daha esnek yapabilirsiniz.

Almanya’da restoranlarda bir görevli gelip size uygun bir yer göstermez siz kendinize uygun bir yer gördüğünüzde boş masaya oturabilirsiniz. Bununla birlikte bahşiş vermek sevilen bir gelenek olsa da zorunlu değildir. Bunun için de bu konuda kendinizi bahşiş vermeye mecbur hissetmenize gerek yoktur.

Scroll to Top