A101 Çalışma Şartları ve Çalışan Maaşları

A101 çalışma şartları

Türkiye’nin önde gelen indirim marketlerinden birisi olan A101, 2008 yılında hizmete girmiştir. Yaklaşık 15 yıldır 81 ilde faaliyet gösteren firma, bünyesinde pek çok çalışana iş vermektedir. A101 çalışma şartları kapsamındaki maddeleri karşılayan herkes firmaya çalışmak için başvurabilmektedir. Siz de ülke çapında çok sayıda şubesi olan bu marketler zincirinin parçası olmak istiyorsanız, konumuzun detaylarına göz atabilirsiniz.

A101 çalışma şartları
A101 çalışma şartları

A101 Çalışma Şartları

A101 indirim marketlerinde çalışmak pek çok konuda avantaj ve hak sahibi olmayı da beraberinde getirir. Bu sebeple çok sayıda iş arayan bu market zincirinde çalışmak istemektedir. Ancak başvuruda bulunmadan önce çalışma şartlarının bilinmesi ve iyi değerlendirilmesi gerekir. A101 çalışma şartları maddeler halinde şu şekildedir…

 • A101 çalışma saatleri 08:30 ile 21:00 arasında değişmektedir. Bu saatler bölgelere göre değişiklik gösterebilir ancak genelde bu şekildedir.
 • Şubelerde vardiyalı çalışma sistemi uygulanmaktadır. Vardiya genelde 08:45 ile 16:30 arası veya 13:30 ile 21:30 arasında değişmektedir.
 • Personellerin her gün 1 saat yemek molası verme hakkı bulunmaktadır. İş yoğunluğu ve özel durumlara göre 15 dakikalık kısa molaların da verildiği olmaktadır. Bu molaların kullanımı tamamen şube yönetimine bağlı olarak belirlenmektedir.
 • Belirli günlerde yapılan sayımlara personellerin hepsinin katılması zorunludur. Kimi zaman geç saatlere kadar süren sayımların ertesi günü yeniden sabah işe gelinmesi gerekir.
 • Çalışanlar haftada sadece 1 gün izin kullanmaktadır. İzin günleri şube yönetimi tarafından personellere verilmektedir.
 • Bazı önemli ve özel durumlarda personellere ekstra izin verilip giriş çıkış saatlerinde değişiklik yapılmaktadır.
 • Alışverişin yoğun olduğu ya da personelin eksik olduğu günlerde ekstra çalışma saatleri eklenebilir. Bu durumda çalışılan ekstra saatin ücreti maaşa yansır.
 • İşin yoğunluğuna göre bazen başka alanlarda da görev verilebilir. Örneğin kasada görevli bir eleman, gerekli olduğunda reyon düzenlemesine alınabilir.

Bazı şubelerde bu çalışma şartlarına ek olarak düzenlemeler de yer alabilir. Ancak genel olarak A101 çalışma şartları bu şekildedir.

A101 Çalışan Yorumları

Bir iş hakkında en doğru ve detaylı bilgi o işin olan kişilerden alınır. Bu nedenle başvuru öncesinde A101 çalışan yorumları mutlaka incelenmelidir. Vakti olmayanlar için A101 marketlerinde çalışan ya da önceden çalışmış olan kişilerin yorumlarını bir kaç madde olarak aşağıda sıraladık.

 • Market çalışanlarının %95’i maaşlarının zamanında yatmasını olumlu değerlendiriyor. Geri kalan kısım maaş yatması konusunda bir görüş belirtmemiş.
 • Çalışanların yine büyük kısmı çalışma saatlerinden memnun. Ancak bir kısmı arada verilen dinlenme molalarının süresinin az olmasından şikayetçi.
 • Vardiyalı çalışma sistemleri hakkında çok fazla görüş belirtilmemiş.
 • Fazla mesailerin maaşa yansıması çalışanların memnun kaldıkları bir diğer nokta olarak görülüyor.

Çalışma şartları ya da çalışanların memnuniyetleri şubeye göre değişmektedir. Her şubede farklı çalışma arkadaşları ve farklı sorumlular olduğundan yönetimde de değişiklikler olabilir.

A101 Personel Maaşları

Yeni bir işe başvurmadan önce mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta maaştır. A101 personel maaşları çalışma pozisyonuna göre değişmektedir. 2022 yılı itibari ile A101 çalışma ücretleri şu şekildedir…

 • A101 kasiyer ve mağaza personeli maaşı: 5.500-6.000 TL
 • A101 depo personeli maaşı: 6.000 TL – 6.500 TL
 • A101 mağaza müdürü yardımcısı maaşı: 6.500 TL – 7.500 TL
 • A101 mağaza müdürü maaşı: 7.500 TL – 8.500 TL
 • A101 bölge müdürü maaşı: 11.500 TL – 17.000 TL

Yukarıdaki maaşların dışında bir de part time çalışanlar bulunmaktadır. Bu çalışanların maaşları çalışma saatlerine göre değişmektedir. Günün belirli saatlerinde ya da haftanın belirli günlerinde çalışan bu elemanların yasal olarak a haftada en fazla 30 saat çalışma hakkı bulunmaktadır. Buna göre part time çalışan bir A101 personeli 3.000 ile 3.600 TL arasında değişen maaş almaktadır.

Maaşlar senelik asgari ücrete göre değişmektedir. Maaşlara ek olarak yemek ücreti ve yol masrafı da verilmektedir. Yol masrafı için işe başvuruda kişilerin mutlaka bunu belirtmesi gerekir. Bazı uzak yol mesafelerinde A101 yol masraflarının tamamını karşılamaktadır.

Maaşlara ek olarak bir de mesailer bulunmaktadır. Mesailer saatlik ya da günlük olarak belirlenerek maaşa yansıtılmaktadır. Maaşlar tüm bankalara ayın birinde yatmaktadır. Çalışanlar banka şubelerinden ya da kart ile ATM’lerden maaşlarını zamanında teslim alabilmektedir.

A101 İş Başvurusu Şartları

İşe başvuruda bulunmak için bazı şartlar gereklidir. Bu şartları sağlayan kişilerin başvuruda bulunması önemlidir. Güncel olarak A101 iş başvuru şartları şu şekildedir.

 • Başvuru yapacak kişilerin 18 ile 30 yaş arasında olması gerekir.
 • Başvuru pozisyonuna göre eğitim durumları önemlidir. Lise ve dengi ya da daha yüksek pozisyonlar için üniversite mezunu olunması gerekir.
 • Erkeklerde askerliğini yapmış olma şartı vardır.
 • İş pozisyonuna göre bazen ehliyet gerekli olmaktadır.

A101 İş Başvurusu

A101 çalışma şartları uygun geldiyse sıra iş başvurusu yapmaya geldi. Bunun için firmanın resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan A101 iş başvurusu formunu eksiksiz doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Firma yetkilileri başvurunuzu bölge ihtiyaçlarına göre değerlendirip gerektiğinde sizinle iletişime geçecektir.

A101 resmi sitesinin dışında şubelerden de iş başvurusu yapılmaktadır. Bunun için yakınınızda bulunan her hangi bir A101 şubesine gidip müdürü ile görüşebilirsiniz. Kendinizi ve deneyimlerinizi anlatan bir CV bırakıp işe başvuru yapabilirsiniz. Elden teslim ettiğiniz bu CV kısa süre içinde bölge müdürlüklerine gönderilip değerlendirilmek üzere sıraya alınacaktır.

Son olarak ise İş-Kur üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bu seçenek firmanın İş-Kur üzerinden eleman aradığında geçerlidir. A101 zaman zaman diğer iş arama sitelerinde de ilanlar vermektedir. Bu ilanlara da CV’nizi bırakıp başvuruda bulunabilirsiniz.

A101 Genel Merkez İletişimi

Ülke genelinde çok sayıda şubesi olan A101 indirim mağazalarına resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. İletişim için web sitesinde pek çok bilgi yer almaktadır. A101 genel merkez iletişimi adresi, Burhaniye Mah. Nagehan Sok. No: 4 B / 1 Üsküdar, İstanbul olarak geçmektedir. Firma ile iletişime geçmek için 0 (850) 822 99 00 genel müdürlük numarası bulunmaktadır. Buna ek olarak A101 müşteri hizmetleri numarası olarak da 0850 808 21 01 bulunmaktadır. Firmaya mail yolu ile ulaşmak içinse iletisim@a101.com.tr mail adresi bulunmaktadır.

Yukarıdaki iletişim adreslerinden her hangi birini kullanarak firmaya şikayet ve önerileriniz bildirebilirsiniz.

A101’de Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Şartları uygun olup başvuru yapmak isteyenlere son olarak önerilerimiz olacak. A101’de çalışmak isteyenlere öneriler yeni iş ortamına uyum sağlamak ve yükselmek için önemlidir.

 • Çalışma ortamı kalabalıktır. Bu nedenle insanlarla iletişimin iyi olması gerekir.
 • Hem çalışma arkadaşları hem gelen müşterilere karşı güler yüzlü olmak işinizi sevmenizi kolaylaştıracaktır.
 • Kendi pozisyonunuz dışında diğer pozisyonlarda da gereken hizmeti verebilmeniz kariyer açısından önemlidir.
 • Yoğun iş temposuna alışık değilseniz ilk bir kaç gün zorlanabilirsiniz. Sabrederseniz kısa sürede alışarak tempoya uyabilirsiniz.
 • Çalışma saatleri bazen uzamaktadır. Buna uyum sağlayacak pozisyonda olmak önemli bir nokta.
 • Her işte olduğu gibi A101 şubelerinde çalışırken de mutlaka dikkatli olmanız gerekir. Dikkatin bir dakikalık dağılması kasada iseniz kasa açığı çıkmasına sebep olabilir. Aynı şekilde depo görevlisi iseniz depoda kazalara neden olabilir.
 • Erkekler için araç kullanımı ile ilgili pozisyonunuz olmasa bile ehliyet önemli bir artıdır. Gerektiğinde eleman değişikliği yapıldığı için kendi ehliyetiniz olduğunda daha farklı bir pozisyonda da görevlendirilebilirsiniz.

A101 çalışma şartları ve çalışmak isteyenlerin merak ettikleri hakkında detayları yazımızda sizlerle paylaştık. Sizler de bu ailenin bir parçası olmadan önce şartlar ve çalışma koşullarını iyi değerlendirmenizi öneririz. Kendinizi bu iş için uygun gördüğünüzde başvurunuzu yapıp sonuçları bekleyebilirsiniz.

Scroll to Top